Otwarcie Galerii Wystawienniczej i Punktu Informacji Turystycznej w Trzebnicy

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Niezwykłe miejsce pojawiło się na mapie Trzebnicy. Mowa o Trzebnickiej Galerii Wystawienniczej, którą otwarto 12 grudnia. Została ona także połączona z Punktem Informacji Turystycznej, gdzie mieszkańcy i goście miasta będą mogli uzyskać informacje na temat ciekawych miejsc, znajdujących się na terenie miasta.

Otwieramy dziś Galerię Trzebnicką, czyli nową przestrzeń kulturalną na mapie naszego miasta, połączone jest to z punktem informacji turystycznej, bo bardzo nam tutaj brakowało takiego punktu. Wspólne otwarcie tych przestrzeni pozwoli mieszkańcom na to, żeby mieszkańcy, ale przede wszystkim turyści mogli zwiedzić galerię i skorzystać też z punktu informacji turystycznej – mówi Marek Długozima, burmistrz gminy Trzebnica.

Trzebnicka Galeria to jedyne takie miejsce w powiecie trzebnickim. Jako pierwszy swoje dzieła w nowej galerii zaprezentował lokalny artysta Lech Taraszczuk, który tworzy rzeźby oraz zbiera rzeczy z historią i nadaje im nowe życie.

Moja przygoda z rzeźbą zaczęła się mniej więcej 20 lat temu, kiedy zostałem zaproszony na światową wystawę Expo w Hanowerze. Kiedy Polska wstąpiła do Unii Europejskiej w 2004 roku, zostałem zaproszony do siedziby Parlamentu Europejskiego w Strasburgu. Tam prezentowałem swój program autorski „Ochrona bociana białego w gminie Trzebnica” i skonstruowałem wtedy pierwszą taką ścieżkę rowerową „Szlakiem bociana białego w gminie Trzebnica” – opowiada Lech Taraszczuk, artysta, rzeźbiarz.

Na obecnej wystawie możemy zobaczyć między innymi różnego rodzaju rzeźby oraz stół wigilijny, na którym widnieje ponad stuletnia zastawa. 

W wokół tego stołu znajduje się 6 krzeseł z XIX wieku, które są obite tak zwanym kurdybanem, to jest skóra jagnięca, tłoczona. Z moich rzeźb przedstawionych tutaj większość jest ptaków i zwierząt, gdyż z racji mojego wykształcenia jestem geografem, ale także ukończyłem podyplomowy studium kształtowania ochrony środowiska. Dlatego przyroda i elementy przyrody są mi bardzo bliskie – dodaje Lech Taraszczuk.

Otwarciu Trzebnickiej Galerii towarzyszył koncert, na którym wybrzmiały kolędy oraz znane świąteczne utwory.

Tak że ogromnie się cieszę i zapraszam juz dziś wszystkich mieszkańców gminy Trzebnica, powiatu trzebnickiego, ale również z całego Dolnego Śląska, którzy będą mogli obejrzeć tu wystawę. Rozpoczną oczywiście od homo erektusa, pierwszych śladów człowieka na ziemi, bo Trzebnica jest z tego bardzo znana i od Sanktuarium Św. Jadwigi Śląskiej oraz klasztoru sióstr boromeuszek – zaprasza Marek Długozima.