– Wschodnia Obwodnica Oleśnicy to bardzo ważna inwestycja. Gratuluję wszystkim, którzy mieli w tym udział i przyczynili się do jej powstania. Po drodze powstało kilka obiektów inżynieryjnych, przejazd przez tory, ciągi piesze i rowerowe. Mam nadzieję, że droga będzie służyć mieszkańcom Oleśnicy, ale nie tylko. Podniesie także komfort i bezpieczeństwo w tej części Dolnego Śląska – mówi Tymoteusz Myrda, członek zarządu województwa dolnośląskiego.
– Myślę, że spełniają się po części marzenia pana burmistrza domykania komunikacyjnego Oleśnicy. Przed nami jeszcze jakieś małe rzeczy typu stacja kolejowa, dworzec, i myślę, że najważniejsze rzeczy dla Oleśnicy i powiatu oleśnickiego, jeżeli chodzi o transport i sieć komunikacyjną, będą spełnione – mówi Jarosław Obremski, wojewoda dolnośląski.
Podpisanie umowy na budowę obwodnicy Oleśnicy nastąpiło w sierpniu 2018 roku, a realizacja robót rozpoczęła się w listopadzie 2020.
– Realizacja trwała 12 miesięcy, po czym w zeszłym miesiącu – w listopadzie uzyskaliśmy pozwolenie na użytkowanie całego odcinka. W ramach dowiązania do istniejących ciągów komunikacyjnych wykonaliśmy cztery skrzyżowania typu rondo, wykonaliśmy również ciąg pieszo-rowerowy oraz drogi serwisowe, mające na celu obsłużenie przylegających nieruchomości – mówi Adam Barszczyński, dyrektor kontraktu, firma Budimex.
Jest to niezwykle ważna inwestycja, na którą mieszkańcy Oleśnicy czekali 11 lat.
– Jest to inwestycja na drodze wojewódzkiej, ale niezmiernie istotna dla miasta Oleśnica, bo jest elementem wyłączenia tranzytowego ruchu ciężarowego bezpośrednio przejeżdżającego przez środek miasta. Spowoduje ona, że wszystkie samochody jadące w kierunku Wrocławia lub także Warszawy, które chcą dojechać do trasy S8, miną całkowicie centrum miasta, korzystając z bezpiecznej i wygodnej trasy, czyli z Wschodniej Obwodnicy Oleśnicy – zaznacza Jan Bronś, burmistrz Oleśnicy.
Koszt budowy Wschodniej Obwodnicy Oleśnicy to 38 mln zł, z czego 26 mln pochodzi ze środków unijnych, a 4 mln zł ze środków miasta Oleśnica.