Ożywił Wyspę Daliową: twórczość Oskara Zięty

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Kiedy instalacja „Nawa” stanęła na Wyspie Daliowej, wrocławianie zastanawiali się kto ją stworzył. Kim jest Oskar Zięta, twórca słynnej rzeźby?

Jego meble przypominają nadmuchane, lustrzane baloniki. Oskar Zięta to polski architekt, projektant, a także twórca nowoczesnej technologii obróbki stali FiDU. Futurystyczne meble i inne przedmioty użytkowe, stały się znakiem rozpoznawalnym Oskara Zięty. 

Oskar Zięta znany jest głównie z produktów m.in z krzesła PLOPP, chociaż on by pewnie nie chciał żebym o tym mówił, bo sam w jednym z wywiadów twierdził, że nie produkt powinien być jego wizytówka, a sam proces i technologia, która polega na pompowaniu powietrzem zespawanych wcześniej płaskich blach — opowiada Maciej Łagiewski, dyrektor Muzeum Miejskiego Wrocławia.

Wrocławianie znają go jednak od innej strony – ogromnej rzeźby na Wyspie Daliowej. Składa się z 35 stalowych żeber, które układają się tworząc „Nawę”. Dzięki niej zapomniana wyspa stała się jednym ze stałych punktów odwiedzanych przez turystów i mieszkańców Wrocławia.

Z tego co słyszałem, jest to ponoć pierwsza „randkownia” we Wrocławiu i to nas cieszy — żartuje Oskar Zięta

Oskar Zięta, wśród środowiska projektantów sztuki użytkowej, znany jest jednak głównie ze stołka PLOPP. Polski Ludowy Obiekt Pompowany Powietrzem znalazł się nawet w stałej kolekcji Centrum Pompidou w Paryżu, jako jedno z 12 krzeseł, które zmieniły współczesny design. W projektach Zięty przeplata się technologia, inżynieria i sztuka.

My wykonujemy wszystko w Polsce. Jedynie materiał zamawiamy z Włoch, a poza tym cały proces produkcyjny i wszystkie elementy robimy w naszym kraju — dodaje artysta.

Obecnie prace Oskara Zięty można oglądać w Pałacu Królewskim we Wrocławiu, a także w jego ogrodzie, gdzie znalazła się instalacja artystyczna Crystal Urban Frames, która już niedługo stanie na Times Square w Nowym Jorku.

Zobacz również

Saszetka z nasionami roślin pszczelego pożytku, a więc pożytecznych dla owadów zapylających wystarczy na zasianie nawet 4 metrów kwadratowych. Owady są nam niezbędne do życia i dlatego warto im pomóc, siejąc rośliny, z których będą mogły czerpać nektar i pyłki.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy