Wieloletnie palenie papierosów może wywołać raka krtani, nerek, pęcherza. Także choroby układu krążenia, oddechowego, pokarmowego, choroby tarczycy czy impotencję. Rak płuc jest jednak na pierwszym miejscu. I mimo tych informacji palaczy nie brakuje.
– Po ukończeniu liceum zacząłem, więc parę lat palę. Raczej kilkadziesiąt lat, paczkę dziennie – mówi Ryszard z Wrocławia.
Szacuje się, że w Polsce jest ponad 8,5 mln palaczy. Starsi palą tradycyjne papierowy, młodsi – wolą elektryczne. Najwięcej palaczy jest w grupie 40-55 lat i więcej mężczyzn niż kobiet. I właśnie do takich skierowane są badania płuc niskodawkową tomografią komputerową.
– Jest to skuteczne narzędzie raka płuca, które początkowo rozwija się bezobjawowo i nasze badanie pozwala wykryć na wczesnym etapie zmiany nowotworowe i guzki tytoniozależne – mówi dr Bartłomiej Kędzierski, radiolog, Centrum Diagnostyki Obrazowej USK we Wrocławiu.
Badanie tomografem jest proste i trwa zaledwie kilka minut. Nie wymaga też specjalnego przygotowania.
–To proste i bezpieczne badania. Nie wymaga interwencji. Trzeba się tylko położyć i aparat będzie nas skanować i zrobi bardzo dużo zdjęć. Będziemy mogli ocenić jak wyglądają płuca na specjalnych monitorach. Zdjęcia pokazują najmniejsze, nawet kilkumilimetrowe zmiany – mówi Maciej Guziński, radiolog.
Badania skierowane są do palaczy między 55. a 74. rokiem życia, którzy rzucili palenie. Jednak wiele osób palących chce najpierw sprawdzić stan swoich płuc i dopiero potem podjąć decyzję o skończeniu z nałogiem.
– Jak człowiek jest zdrowy i nic mu nie dolega to dlatego nie przejmuje się tym. A jak coś wyjdzie to rzuci pani? Będę się starała. Jeżeli będzie mi coś groziło to na pewno rzucę – mówi Barbara z Wrocławia.
Wielu palaczy twierdzi, że rzucenie palenia jest bardzo łatwe. Robili to wielokrotnie. Ale dla zdrowia warto spróbować jeszcze raz. Może uda się tym razem?
Rejestracja na badania: tel. 885 802 597, w dni powszednie w godz. 9-15.