Palaczu, zbadaj o płuca w USK we Wrocławiu

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Bezpłatnie, bez kolejki i bez skierowania od specjalisty – tak w USK we Wrocławiu można zbadać płuca niskodawkową tomografią komputerową (NDTK). Program profilaktyki nowotworów płuc adresowany jest przede wszystkim do osób , które paliły papierosy przez wiele lat. Bo przypomnę tylko - papierosy zawierają w sobie około 4000 substancji chemicznych, z czego aż 40 jest rakotwórczych.

Wieloletnie palenie papierosów może wywołać raka krtani, nerek, pęcherza. Także  choroby układu krążenia, oddechowego,  pokarmowego, choroby tarczycy czy impotencję.  Rak płuc jest jednak na pierwszym miejscu. I mimo tych informacji palaczy nie brakuje. 

Po ukończeniu liceum zacząłem, więc parę lat palę. Raczej kilkadziesiąt lat, paczkę dziennie – mówi Ryszard z Wrocławia. 

Szacuje się, że w  Polsce jest ponad 8,5 mln palaczy. Starsi palą tradycyjne papierowy, młodsi  – wolą elektryczne. Najwięcej palaczy jest w grupie 40-55 lat i więcej mężczyzn niż kobiet. I właśnie do takich skierowane są badania płuc niskodawkową tomografią komputerową.

 – Jest to skuteczne narzędzie raka płuca, które początkowo rozwija się bezobjawowo i nasze badanie pozwala wykryć na wczesnym etapie zmiany nowotworowe i guzki tytoniozależne  – mówi dr Bartłomiej Kędzierski, radiolog, Centrum Diagnostyki Obrazowej USK we Wrocławiu.  

Badanie tomografem jest proste i trwa zaledwie kilka minut. Nie wymaga też specjalnego przygotowania.

 –To proste i bezpieczne badania. Nie wymaga interwencji. Trzeba się tylko położyć i aparat będzie nas skanować i zrobi bardzo dużo zdjęć. Będziemy mogli ocenić jak wyglądają płuca na specjalnych monitorach. Zdjęcia pokazują najmniejsze, nawet kilkumilimetrowe zmiany – mówi Maciej Guziński, radiolog. 

Badania skierowane są do palaczy między 55. a 74. rokiem  życia, którzy rzucili palenie. Jednak wiele osób palących chce najpierw sprawdzić stan swoich płuc i dopiero potem podjąć decyzję o skończeniu z nałogiem.

 – Jak człowiek jest zdrowy i nic mu nie dolega to dlatego nie przejmuje się tym. A jak coś wyjdzie to rzuci pani? Będę się starała.  Jeżeli będzie mi coś groziło to na pewno rzucę – mówi Barbara z Wrocławia.   

Wielu palaczy twierdzi, że rzucenie palenia  jest bardzo łatwe. Robili to wielokrotnie. Ale dla zdrowia warto spróbować jeszcze raz. Może uda się tym razem? 

Rejestracja na badania: tel. 885 802 597, w dni powszednie w godz. 9-15.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy