Pan Tadeusz Różewicz w Muzeum Pana Tadeusza

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Kalendarze, notatki, korespondencja i osobiste przedmioty. Takie przedmioty, należące do Tadeusza Różewicza można obejrzeć na stałej wystawie pt. "Pan Tadeusza Różewicz" w Muzeum Pana Tadeusza.

Pan Tadeusz Różewicz, czyli pamiątki związane z Tadeuszem Różewiczem. Prezentujemy jego rękopisy, dokumenty, także listy, które otrzymywał od fanów i mniej przychylne – mówi Maria Marszałek z Muzeum Pana Tadeusza Ossolineum.

W pomieszczeniu, gdzie znajduje się wystawa, zawisły także obrazy ulubionych znajomych i artystów Tadeusza Różewicza, który sam fascynował się malarstwem. Oprócz tego rodzinne fotografie, książki tłumaczone na wiele języków, a także plakaty filmowe i teatralne. Większość elementów pochodzi z archiwum Różewicza, które zostało przekazane Zakładowi Narodowemu im. Ossolińskich. Część jest wypożyczona od rodziny poety lub z Muzeów w Krakowie i Wrocławiu.

Z ciekawostek, to są też takie książki zapisane notatkami Różewicza. On pisał po książkach – notatki, pytania do autorów, na które oczywiście nie mogą mu odpowiedzieć, bo na przykład nie żyją – tak jak Adam Mickiewicz. Ale Różewicz prowadził z nimi mimo wszystko dialog – mówi Marcin Szyjka, Muzeum Pana Tadeusza Ossolineum.

Ekspozycję zbudowano właśnie na dialogach – z filmem, z teatrem, z rodziną, czy dzieciństwem. Wystawa ma też swoją drugą warstwę dosłownie i w przenośni. Pod gablotami znajdują się przedmioty metaforyczne.  

Tam, gdzie mówimy o wojnie i obiektami są legitymacje czy wiersze wojenne, pokazujemy spalone książki, bo Różewicz wspominał, że w partyzantce musiał spalić „Króla Ducha”, a po wojnie na gruzach Warszawy znalazł spaloną, zniszczoną „Iliadę”. A na przykład, kiedy mówimy o poezji, pokazujemy jego rękopisy jako obiekty, ale zwracamy uwagę na proces twórczy. Różewicz dużo skreślał, poprawiał, jego rękopisy są w jakiejś formie też graficzne. To zbliżało go do jego przyjaciół malarzy, uważał się za takiego rękodzielnika – mówi Maria Marszałek z Muzeum Pana Tadeusza Ossolineum.

Wystawa to dialogi, także z samym poetą. Dzięki aplikacji można Różewicza zapytać o to, co nas nurtuje.

Stworzyliśmy aplikację, dzięki której wierszem sztuczny poeta odpowiada na pytania publiczności. Może to być pytanie wzniosłe, dotyczące tego, jak żyć, jak też zupełnie prozaiczne, czyli co zjeść na śniadanie albo jak podoba mu się wystawa muzealna – mówi Maria Marszałek z Muzeum Pana Tadeusza Ossolineum.

Ossolineum, jako miejsce, do którego przekazano archiwum Różewicza, rok poety świętuje na wiele sposobów.  

W wrześniu we współpracy z Wrocławskim Centrum Kształcenia Nauczycieli na dziedzińcu odbył się flash mob z poezją Tadeusza Różewicza, uczestniczyli w nim uczniowie wrocławskich szkół. 9 października, dokładnie w stulecie urodzin poety otworzyliśmy w Ossolińskim Muzeum Pana Tadeusza wystawę pt. „Pan Tadeusz Różewicz”. Kolejnym ważnym wydarzeniem związanym z obchodami roku Różewicza w Ossolineum jest wydanie kolejnego tomiku pomnikowej serii Biblioteka Narodowa, wyboru prozy Tadeusza Różewicza w opracowaniu wrocławskiego profesora, Wojciecha Browarnego – mówi Dorota Sidorowicz-Mulak, wicedyrektorka Zakładu Narodowego im. Ossolińskich.

Wystawa „Pan Tadeusz Różewicz” jest stała, więc można ją oglądać przez cały rok, w rożnych odsłonach.  

Zobacz również

W najbliższy piątek 23 lutego na Dużej Scenie Teatru Polskiego we Wrocławiu zostanie zagrany spektakl „Kaligula” w reżyserii Roberta Czechowskiego. Warto przyjść i zobaczyć ten spektakl chociażby ze względu na to, że będzie to jeden z ostatnich spektakli, który zostanie zagrany na Dużej Scenie. Przypomnijmy, że już w kwietniu rozpocznie się tutaj remont.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy