Pandemia wyniszcza wszystkich. Lekarze skrajnie zmęczeni.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
- My jesteśmy skrajnie zmęczeni - mówi prof. Krzysztof Simon, ordynator I oddziału Szpitala przy ul. Koszarowej we Wrocławiu. - Wszyscy jesteśmy bardzo zmęczeni, to widać po ludzkich zachowaniach, wypowiedziach - mówi dr Agnieszka Migas-Mastalerz, wojewódzka konsultant w dziedzinie medycyna rodzinnej. - Zastanawiam się, jak długo to jesteśmy w stanie wytrzymać - mówi dr Marcin Murmyło z DCChp we Wrocławiu.

Pandemia trwa ponad rok. Zła sytuacja była już jesienią, ale obecna, trzecia fala koronawirusa,  swoją siłą zaskoczyła wszystkich. Nawet 35 tysięcy zakażeń i 900 zgonów dziennie. Dziś jest lepiej – ponad 21 tysięcy chorych, ale ofiar nadal dramatycznie  dużo – ponad 800. To przeraża.  

Duża część jest zmęczona. To inna specyfika pracy, cały czas w zabezpieczeniu, w kombinezonach, trudno jest. A tu jest jeden oddział dwustułóżkowy, takich nie ma wiele w Polsce – mówi dr Janusz Sokołowski, szef szpitala tymczasowego we Wrocławiu. 

Dziś w szpitalu przy ul. Rakietowej  wszystkie łóżka respiratorowe są zajęte. To dla najciężej chorych dwudziestu pacjentów.  Ale też ogrom umierających jest dramatyczny. 

Ci pacjenci, których udaje się wyleczyć, na ich miejsce czekają kolejni chorzy. Również na miejsca tych, co umarli – podkreśla  dr Marcin Murmyło z DCChp we Wrocławiu. 

Właśnie ta ogromna skala ofiar Covida przeraża. Lekarze nawet z kilkudziesięcioletnim stażem nie widzieli tyle nieszczęścia w tak krótkim czasie.

—  Trzeba się liczyć z tym, że część będzie odchodzić – z powodu chorób, załamania nerwowego – mówi prof. Krzysztof Simon, ordynator I oddziału Szpitala przy ul. Koszarowej we Wrocławiu. 

Nie lepiej jest w poradniach i przychodniach.  W tych, które nie zamknęły się przed pacjentami i przyjmują na bieżąco, bywa bardzo nerwowo. 

To widać w ludzkich zachowaniach, wypowiedziach, w dużej dozie emocji, która dotyczy rozmów o epidemii. To dla nas jest trudne i bardzo przykre – mówi dr Agnieszka Migas-Mastalerz, wojewódzka konsultant w dziedzinie medycyna rodzinna. 

Wszyscy już bardzo tęsknią do normalności – spotkań, wyjazdów, koncertów. Coraz bardziej brakuje cierpliwości i optymizmu.