Panorama Racławicka otwarta po modernizacji

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Blisko rok trwał remont jednego z najbardziej charakterystycznych miejsc we Wrocławiu. Panorama Racławicka z wyjątkowym dziełem Jana Styki i Wojciecha Kossaka czeka na odwiedzających. Obiekt został odnowiony i dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Nowością są również efekty multimedialne.

Zmiany widać już od wejścia. Hol zyskał sporo przestrzeni i co ważne, jest dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Obiekt został zmodernizowany, a chętnych na zobaczenie panoramy po remoncie, nie brakowało.

Bardzo pozytywnie, byłam pierwszy raz, jestem pod wielkim wrażeniem.
Odwiedzam drugi raz, ale robi takie samo pozytywne wrażenie jak za pierwszym razem.
Rewelacja! Jestem pod ogromnym wrażeniem.
Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem, sama opowieść, obraz namalowany z taką dokładnością, wrażenie jest niesamowite.
Niesamowite, robi wrażenie, trzeba przyjechać i zobaczyć samemu na własne oczy – mówią wrocławianie.

– Ta przestrzeń – odzyskaliśmy ją, przywróciliśmy intencje architektów Ewy i Marka Dziekońskich. Nagle okazało się, że jest to dzieło architektury, oto nam chodziło. Szereg nowych elementów, wszystkie mają za zadanie jeden cel: sprawić, że będzie się wracało do Panoramy Racławickiej – mówi dr hab. Piotr Oszczanowski, dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

Przygotowano także kilka nowych ścieżek zwiedzania: malarską, lwowską, panoramiczną i tą dla najmłodszych. Przemianę przeszła także Mała Rotunda.

Miejsce, które do tej pory było pewnym przygotowaniem, do tego, co czeka widza na platformie centralnej, tam gdzie staje naprzeciw obrazu Styki i Kossaka. Małej Rotundzie ulega magia XXI wieku – dodaje dr hab. Piotr Oszczanowski, dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

Tam bowiem na ogromnym ekranie ciepłokrystalicznym można obejrzeć animację prosto z pola bitwy pod Racławicami, a także przyjrzeć się jej bohaterom i ich umundurowaniu.

Ta wiedza jest bez porównania bogatsza. Efekty które dostarcza chociażby dźwięk towarzyszący opowieści, której wysłuchuje się na platformie, sprawią, że poczucie że jest się uczestnikiem wydarzeń będzie jeszcze większe – podkreśla dr hab. Piotr Oszczanowski, dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

Koszt modernizacji Panoramy Racławickiej to 30 milionów złotych. Środki pochodzą z funduszy unijnych, ministerialnych, samorządowych i wkładu własnego Muzeum Narodowego we Wrocławiu. W czasie wakacji panorama będzie czynna od wtorku do niedzieli, obowiązują także promocyjne ceny biletów.

W tym szczególnym momencie, bo nie wiemy, co nas jeszcze czeka, zrobiliśmy wszystko, a dzisiaj pozostaje nam się cieszyć, że kolejna grupa ku, mam nadzieje, swojemu zadowoleniu będzie uczestniczyła w jedynym niepowtarzalnym misterium. Obcowanie z tym dziełem, przeżycie go, doświadczenie go, nigdzie indziej się nie doświadczy – mówi dr hab. Piotr Oszczanowski, dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

Remont w całości skończy się we wrześniu, ale panorama już teraz jest otwarta na zwiedzających.

Zobacz również

Tuż przy Kopalni Złota w Złotym Stoku znajduje się muzeum w pełni poświęcone przedmiotom znalezionym lub wyprodukowanym w tym mieście. Znajdziemy tutaj największą w Polsce kolekcję złotostockiej porcelany, jedyny na świecie złoty medal wykonany na polecenie Hermana Güttlera oraz tajemniczą kolekcję lalek.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy