Zmiany widać już od wejścia. Hol zyskał sporo przestrzeni i co ważne, jest dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Obiekt został zmodernizowany, a chętnych na zobaczenie panoramy po remoncie, nie brakowało.
– Bardzo pozytywnie, byłam pierwszy raz, jestem pod wielkim wrażeniem.
– Odwiedzam drugi raz, ale robi takie samo pozytywne wrażenie jak za pierwszym razem.
– Rewelacja! Jestem pod ogromnym wrażeniem.
– Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem, sama opowieść, obraz namalowany z taką dokładnością, wrażenie jest niesamowite.
– Niesamowite, robi wrażenie, trzeba przyjechać i zobaczyć samemu na własne oczy – mówią wrocławianie.
– Ta przestrzeń – odzyskaliśmy ją, przywróciliśmy intencje architektów Ewy i Marka Dziekońskich. Nagle okazało się, że jest to dzieło architektury, oto nam chodziło. Szereg nowych elementów, wszystkie mają za zadanie jeden cel: sprawić, że będzie się wracało do Panoramy Racławickiej – mówi dr hab. Piotr Oszczanowski, dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu.
Przygotowano także kilka nowych ścieżek zwiedzania: malarską, lwowską, panoramiczną i tą dla najmłodszych. Przemianę przeszła także Mała Rotunda.
– Miejsce, które do tej pory było pewnym przygotowaniem, do tego, co czeka widza na platformie centralnej, tam gdzie staje naprzeciw obrazu Styki i Kossaka. Małej Rotundzie ulega magia XXI wieku – dodaje dr hab. Piotr Oszczanowski, dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu.
Tam bowiem na ogromnym ekranie ciepłokrystalicznym można obejrzeć animację prosto z pola bitwy pod Racławicami, a także przyjrzeć się jej bohaterom i ich umundurowaniu.
– Ta wiedza jest bez porównania bogatsza. Efekty które dostarcza chociażby dźwięk towarzyszący opowieści, której wysłuchuje się na platformie, sprawią, że poczucie że jest się uczestnikiem wydarzeń będzie jeszcze większe – podkreśla dr hab. Piotr Oszczanowski, dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu.
Koszt modernizacji Panoramy Racławickiej to 30 milionów złotych. Środki pochodzą z funduszy unijnych, ministerialnych, samorządowych i wkładu własnego Muzeum Narodowego we Wrocławiu. W czasie wakacji panorama będzie czynna od wtorku do niedzieli, obowiązują także promocyjne ceny biletów.
– W tym szczególnym momencie, bo nie wiemy, co nas jeszcze czeka, zrobiliśmy wszystko, a dzisiaj pozostaje nam się cieszyć, że kolejna grupa ku, mam nadzieje, swojemu zadowoleniu będzie uczestniczyła w jedynym niepowtarzalnym misterium. Obcowanie z tym dziełem, przeżycie go, doświadczenie go, nigdzie indziej się nie doświadczy – mówi dr hab. Piotr Oszczanowski, dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu.
Remont w całości skończy się we wrześniu, ale panorama już teraz jest otwarta na zwiedzających.