Papierowa instalacja w galerii BWA Wrocław Główny

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Niezwykła instalacja powstała w ramach wystawy „Nagi nerw” w galerii BWA Wrocław Główny. Jest ona owocem współpracy artystów i studentów architektury Politechniki Wrocławskiej. Zobaczyć ją będzie można do 12 września.

„Nagi Nerw” to organizowany we Wrocławiu od 2012 r. przegląd najciekawszych zjawisk młodej współczesnej sztuki. Tegoroczne projekty miały przedstawić rzeczywistość drugiej dekady XXI wieku.

Razem ze studentami z Wydziału Architektury włączyliśmy się w ten projekt, chcąc pokazać, jak dużo tego materiału jest marnowanego i co można z nim zrobić. Zastosowanie papieru w formach przemysłowych, w meblarstwie, w architekturze jest bardzo szerokie. Natomiast my tutaj chcieliśmy wykonać pewnego rodzaju, można powiedzieć, manifest, który miał opowiadać o tym, jak ten papier zalegający czasami w różnych miejscach, może być wykorzystany, przetworzony. Innymi słowy jak możemy mu nadać nowe życie – mówi dr. inż. arch. Jerzy Łątka, Politechnika Wrocławska.

Instalacje tworzą tak zwane moduły foliowe, które zostały wypełnione papierem pociętym na małe kawałki przez przemysłową niszczarkę. Prace trwały kilka miesięcy, najpierw online, a później już bezpośrednio w galerii BWA Wrocław Główny.

To jest obiekt o roboczej nazwie moduł, który został przygotowany we współpracy z Pamelą Bożek, też razem tworzymy taki mały kolektyw artystyczno badawczy. Moduł powstał z materiałów z odzysku. Przede wszystkim z niepotrzebnego papieru pozyskanego z różnych instytucji w Polsce. Ten materiał został przygotowany właśnie we współpracy z Jerzym Łątką z Politechniki Wrocławskiej oraz z grupą projektową w ramach wystawy – mówi Paweł Błęcki, artysta.

Jednym z założeń projektu było propagowanie idei recyklingu. Artyści i studenci chcieli zaproponować rozwiązanie, dzięki któremu niepotrzebne już rzeczy, w tym przypadku powystawowa makulatura, mogą zostać ponownie użyte.

Było to bardzo ciekawe doświadczenie zwłaszcza, że wszyscy jesteśmy inżynierami architektami, a mieliśmy w tym przypadku styczność z takim bardziej artystycznym podejściem do projektu i do samej pracy projektowej. Jest to trochę inne podejście, odmienne, ale bardzo ciekawe i naprawdę takie pouczające dla nas. Przy naszych poprzednich projektach korzystaliśmy z profesjonalnych sprzętów, narzędzi. Natomiast tutaj korzystaliśmy tutaj z tego co jest, co już mamy pod ręką – mówi Aleksandra Wasilenko, studentka Politechniki Wrocławskiej.

Bardzo ciekawy był też cały proces rozmyślania nad wykorzystaniem tego papieru, czyli właściwie w jaki sposób przetworzyć go, w jaki sposób go ująć, żeby stworzyć z niego obiekt, który będzie przekazywał idee. Większość czasu spędziliśmy na testowaniu, próbowaniu, przetwarzaniu i faktycznie na kontakcie z tym materiałem – mówi Martyna Apczyńska, studentka Politechniki Wrocławskiej.

Instalacja będzie dostępna dla zwiedzających do 12 września w galerii BWA Dworzec Główny. Szczegóły można sprawdzić na stronie bwa.wroc.pl.

Zobacz również

Już w najbliższą niedzielę, 1 października, w Operze Wrocławskiej odbędzie się premiera. Tym razem będzie to „Czarodziejski flet” Mozarta. Ale tym razem zobaczymy tę operę w nowej odsłonie, bo tym razem będzie to „Czarodziejski flet w Breslau”. Dzięki tej operze widzowie zanurzą się w świat tajemniczy, a momentami nawet kryminalny.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy