— W Galerii Sztuki Papieru obecnie prezentujemy wystawę autorstwa Armina Göhringera, niemieckiego artysty, który tworzy prace z drewna oraz papieru czerpanego — mówi Maciej Szymczyk, dyrektor Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju.
— Jest to uznany niemiecki rzeźbiarz, który tworzy już od początku lat 80. Do tej pory wystawiał swoje prace w wielu krajach Europy i świata. Miał kilkaset wystaw indywidualnych i zbiorowych, a to jest pierwsza wystawa prezentująca jego twórczość polskiemu odbiorcy. Jest to twórca, który używa bardzo specyficznego narzędzia — tworzy przy pomocy piły łańcuchowej, a więc powstają rzeźby o różnych formatach, mniejsze, ale też wielkoformatowe — mówi Emilia Dziewięcka, adiunkt Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju.
Na wystawie w Muzeum Papiernictwa zgromadzono ponad 20 prac niemieckiego rzeźbiarza. Są to rzeźby wielkogabarytowe oraz mniejsze realizacje.
— Część prac artysty zdobi również niemieckie miasta. Artysta wykonuje także rzeźby wielkokubaturowe, które mają być ustawione w przestrzeni publicznej. Na naszej wystawie prezentujemy zbiór rzeźb najlepiej oddający charakter tej twórczości, a także wiele rzeźb drewnianych, które są otulone papierem, tak jak skórą. Artysta od jakiegoś czasu używa też ręcznie czerpanego papieru, którym obwija swoje rzeźby, co podkreśla ich fakturę. Stąd tytuł wystawy „Paper Skin and Wood”, czyli „Papierowa skóra” – dodaje Emilia Dziewięcka, adiunkt Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju.
Wystawa będzie czynna w Muzeum Papiernictwa do 22 września.