Park krajobrazowy Dolina Odry II

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Zmiany klimatu i zanieczyszczone środowisko dają wiele do myślenia i powodują to, że musimy jeszcze bardziej zastanowić się nad tym, w jaki sposób możemy zadbać o nasze środowisko. Jednym z rozwiązań mogłoby być utworzenie parku krajobrazowego „Dolina Odry II”, który miałby przebiegać wzdłuż Odry od miasta Wrocław do miasta Oława przez gminę Siechnice, gminę Czernica i Jelcz-Laskowice.

Na najbliższej sesji sejmiku województwa dolnośląskiego, która odbędzie się w czwartek, będziemy podejmować stanowisko jako radni sejmiku. Mam nadzieję, że wszystkie kluby poprą wniosek Platformy Obywatelskiej o utworzeniu parku krajobrazowego. Mam nadzieję, że zarząd podejmie tę inicjatywę i rozpocznie procedurę utworzenia takiego parku – mówi Wojciech Bochnak, radny sejmiku województwa dolnośląskiego.

Głos w tej sprawie zabrali również radni i aktywiści z Wrocławia, gminy Siechnice i z Oławy.

Park krajobrazowy to duża szansa nie tylko pod kątem ochrony środowiska i naszego pięknego terenu Odry, ale również szansa na usystematyzowanie turystyki na tym terenie. My jako podwrocławska gmina jesteśmy mocno obciążeni taką jednodniową turystyką, szczególnie mieszkańców miasta Oława. Dlatego wspólnie z mieszkańcami będziemy chcieli złożyć uchwałę popierającą to stanowisko i tę uchwałę sejmiku dolnośląskiego, by wspólnie stworzyć park krajobrazowy – mówi Łukasz Kropski, radny Rady Miejskiej w Siechnicach.

Na tym obszarze pomiędzy Oławą a Wrocławiem, wzdłuż Odry zidentyfikowano 130 gatunków lęgowych ptactwa. Niestety mam niedobrą informację. Na przełomie lutego i marca nadleśnictwo w Oławie, Lasy Państwowe na tym obszarze dokonały wycinki pięknych kilkudziesięcioletnich dębów, wycięto kilkadziesiąt drzew. Powstanie parku krajobrazowego sprawi, że taka sytuacja nie będzie miała miejsca, będzie to mogło być zablokowane ustawą sejmiku – mówi Marek Drabiński, przewodniczący oławskiego koła PO.

Marek Drabiński, przewodniczący oławskiego koła PO zapowiedział również, że w najbliższym czasie projekty uchwał w tej sprawie, razem z podpisami mieszkańców, trafią również do rady powiatu, gminy i do rady miasta w Oławie. Istotną kwestią w zapisach uchwały, która zostanie złożona w sejmiku województwa dolnośląskiego, są też przepisy dotyczące korzystania z Odry na obszarze, gdzie miałby powstać park krajobrazowy „Dolina Odry II”, z wyszczególnieniem tego, co wolno robić na tym terenie, a czego nie wolno oraz propozycja rewitalizacji tego obszaru.

Tutaj najistotniejszym odcinkiem jest odcinek pomiędzy śluzą Opatowice i mostem Grunwaldzkim, który w moim odczuciu jest tak ogromnym potencjałem, który drzemie we Wrocławiu, z którego nie można nie skorzystać. Więc powinniśmy z niego skorzystać i go zrewitalizować. Może w przyszłości powinna powstać marina miejska, na miejskich zasadach – mówi Patryk Wroński, Platforma Obywatelska.

Utworzenie parku krajobrazowego może zmniejszyć ryzyko wybuchu kolejnej katastrofy ekologicznej, która miała miejsce w zeszłym roku na Odrze.

Jeszcze w latach 90-tych powstała mapa, przygotowana właśnie do utworzenia tego parku. W tym celu było podjętych wiele działań i myślę, że warto do nich wrócić. Dlatego rozpoczynamy tę procedurę i wierzę w to, że wspólnie utworzymy ten park – mówi Michał Jaros, przewodniczący PO na Dolnym Śląsku.

Zobacz również

W gminie Kobierzyce rokrocznie głosujemy w plebiscycie sportowym, nie inaczej jest w 2025. Delikatne różnice możemy w tym roku jednak napotkać. Przede wszystkim, jeżeli chodzi o liczbę nominowanych w każdej kategorii.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy