– Mam w pamięci jedną Panią, która miała 92-lata szukała swojego męża w ZSRR, bo było podejrzenie, że tam może leżeć. Była we Wrocławiu na wycieczce, przyjechała taksówką podeszła do pierwszego bloku i był szok, płakała. Myślałem, że będę musiał wzywać karetkę, znalazła męża po 60-latach szukania – mówi Henryk Hartwich, opiekun cmentarza i Parku Pokoju.
Park Pokoju i cmentarz w Nadolicach Wielkich
Cmentarz został oficjalnie poświęcony w 2002 roku. W tej chwili na miejscu jest pochowanych ponad 20 tys. osób.Na cmentarzu leżą żołnierze, którzy zginęli na terenie Dolnego Śląska i Opolszczyzny podczas II wojny światowej. Cmentarz jest efektem porozumienia Polsko-Niemieckiego.
– Pamiętajmy, że wojna była, to był tragiczny czas dla obu narodów. Przestrzegajmy się nawzajem, żeby to się nigdy nie powtórzyło, ale każdy kto zginął w wojnie powinien być czczony – podkreśla wójt gminy Czernica, Włodzimierz Chlebosz.
Park Pokoju i cmentarz żołnierzy niemieckich w gminie Czernica
Na terenie cmentarza znajduje się również Park Pokoju, gdzie od wielu lat sadzone są drzewa, w różnych intencjach.
– Sadzone są drzewa. Obecnie na terenie mamy 626 drzewek, każde ma swojego sponsora, przy drzewku są specjalne intencje – dodaje Henryk Hartwich, opiekun cmentarza i Parku Pokoju.
Pojednanie, pokój, tolerancje i szacunek – to kilka intencji w jakich posadzone zostały drzewa. Do tej pory na terenie Polski odnajdowane są szczątki żołnierzy walczących na tych terenach.