Parki krajobrazowe i chronione gatunki – konkurs przyrodniczy dla uczniów z powiatu wrocławskiego

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Na terenie powiatu wrocławskiego znajdują się dwa parki krajobrazowe - „Dolina Bystrzycy” i Ślężański Park Krajobrazowy - to właśnie tych obszarów dotyczył konkurs przyrodniczy dla uczniów 5 klas szkół podstawowych organizowany przez Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych i powiat wrocławski.

Karina, Hania i Dominika chodzą do szkoły w Sobótce i mieszkają blisko Ślężańskiego Parku Krajobrazowego. To pomogło im w przygotowaniach do konkursu.

– Niektóre rzeczy po prostu już znamy.  
– Też chodziłyśmy na spacery i widziałyśmy rośliny, które też były na konkursie. 
– Poza tym chodziłyśmy co poniedziałki na spotkania z naszą panią – mówią uczennice.

– Te konkursy, które my organizujemy, są organizowane właśnie dla tych młodych ludzi. Żeby dzisiaj, w biegu, w dobie pracy rodziców, którzy nie zawsze mają czas dla tych dzieci, mogli zbliżyć się do przyrody, mogli tutaj pod okiem doświadczonych przyrodników zobaczyć, jak ta przyroda wygląda, ale i też mogą się popisać swoją wiedzą – mówi Roman Potocki, starosta powiatu wrocławskiego.

Konkurs przyrodniczy „Przyroda wokół nas” organizowany jest już po raz 11-sty. Ma przybliżyć uczniom z terenu powiatu to, co wokół nich najcenniejsze, m. in. gatunki roślin i zwierząt, które są chronione.

– Chcemy, żeby jak najwięcej osób interesowała się przyrodą. Oczywiście, czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci. Zakładamy, że to są osoby, dzieci, młodzież, która się już tym interesuje, a nie z przypadku zgodziły się brać udział. Chcemy podnieść świadomość, chcemy, żeby były świadome tego, jakie tereny mają piękne, jakie tereny chronione mają na Dolnym Śląsku – mówi Piotr Śnigucki, dyrektor Dolnośląskiego Zespołu Parków Krajobrazowych.

– Przybliżamy przyrodę młodym ludziom z całego powiatu. Eliminacje wcześniej w szkołach, to już jest finał, więc szczerze mówiąc, to jest wielkie wyzwanie dla tych młodych ludzi – mówi Wiesław Zając, członek zarządu powiatu wrocławskiego.

W województwie dolnośląskim jest 12 parków krajobrazowych – dwa z nich znajdują się na terenie powiatu wrocławskiego. To miejsca, w których mieszkańcy chętnie wypoczywają na łonie natury.

Dolina Bystrzycy charakteryzuje się ogromną zmiennością. To jest bardzo specyficzny park, wąski – powiedzmy – jeśli chodzi o rozmiary, ale długi, czyli aż od Mietkowa do Jarnołtowa we Wrocławiu, a Ślęży chyba nie muszę reklamować, bo to jest park taki specyficzny, można powiedzieć górski, a to jest jedyna góra. Właściwie z takich trzech wysp się składa ten park – mówi Piotr Śnigucki, dyrektor Dolnośląskiego Zespołu Parków Krajobrazowych.

Zobacz również

Już po raz 30. w Złotoryi odbyły się międzynarodowe otwarte mistrzostwa Polski w płukaniu złota. Zawody, które odbywają się zawsze w ostatnie weekendy maja przyciągają nie tylko płukaczy z całej europy, ale również turystów. 

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy