Październik Miesiącem Świadomości Raka Piersi. Kobiety, badajcie się!

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Rak piersi jest najbardziej powszechnym nowotworem na świecie. W Polsce z roku na rok lekarze diagnozują coraz więcej chorych kobiet. Jest coraz gorzej. Dwa lata temu to było 19 tys., w zeszłym roku - 21 tys. nowo zdiagnozowanych nowotworów piersi. To oznacza, że 55 kobiet codziennie dowiaduje się, że ma raka piersi, a 15 - umiera. Zapobiec zachorowaniu nie można, ale można go wcześnie wykryć i leczyć. W październiku więcej mówimy o tym nowotworze, bo jest to miesiąc Świadomości Raka Piersi.

Pani Zofia podczas samobadania piersi wykryła niepokojącą zmianę. To był październik 2015 roku. 

  — W tej sytuacji jest to szokujące dla kobiety i potężne wyzwanie. Podjęłam walkę, bo przecież rak to nie wyrok – mówi Zofia Budzyńska-Pajek,  z Wrocławia, sama wykryła u siebie nowotwór. 

Pani Zofia nie czekała, nie leczyła się przez internet. Szukała pomocy u specjalistów, onkologów. 

Bezwzględnie trzeba to zdiagnozować. Nowotwór piersi niestety nie boli. On może dawać pewne sygnały, ale równie dobrze może być głęboko ukryty i tylko poszerzona diagnoza, jaką jest mammografia, daje szansę, że dziś mogę z panią rozmawiać – dodaje pacjentka. 

W Polsce badanie mammograficzne może raz na dwa lata bezpłatnie wykonać każda kobieta między 50. a 69. rokiem życia. Niestety, chętnych jest niewiele. Zaledwie 38 proc. uprawnionych zgłasza się na badanie. 

— Największym problemem jest  to, że pacjentki się nie zgłaszają. Zdrowe kobiety mają niewłaściwe podejście do tego badania, które jest dobrodziejstwem, jest krótkie, niebolesne i bardzo skuteczne – mówi prof. Rafał Matkowski, Centrum Chorób Piersi w DCO we Wrocławiu.    

Profilaktyczna mammografia wielu kobietom uratowała życie. Mówią o tym z pełną świadomością.  

— Gdyby nie mammografia nie wiedziałabym nic. Nie miałam żadnych dolegliwości, czułam się świetnie, w żadnym badaniu nie można było tego wykryć. Tylko regularna kontrola i samokontrola, samobadanie i regularna mammografia dają dobre rezultaty – mówi Danuta Ławniczak, mieszkanka Wrocławia, regularnie wykonuje mammografię.   

Lekarze są przekonani, że tempo zachorowań na raka piersi jest tak duże, że za dwadzieścia lat będą diagnozować dwa razy więcej nowotworów – czyli nie 20, a 40 tys. rocznie. Dlatego najważniejsza jest profilaktyka, czyli regularnie wykonywana mammografia. Jeśli zmiana będzie wykryta wcześnie, to operacja będzie mniej inwazyjna i powrót do zdrowia szybszy i łatwiejszy. 

 — Kobiety, które zostały poddane leczeniu oszczędzającemu żyją dłużej i w lepszym komforcie. Dlatego w takich specjalistycznych ośrodkach odsetek zabiegów oszczędzających sięga 70-80 procent – tłumaczy prof. Rafał Matkowski, Centrum Chorób Piersi w DCO we Wrocławiu.

Bo rak to nie wyrok – powtarzają kobiety, które dzięki czujności onkologicznej nadal cieszą się życiem. 

Wygrałam z rakiem, to ważne żeby o tym mówić i pokazywać dobre strony w leczeniu  – mówi Elżbieta Szumiło, wrocławianka. 

W DCO lekarze z roku na rok wykonują coraz więcej operacji onkologicznych. Średnio to ponad 1200 zabiegów usunięcia raka piersi. 

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy