Pestka Festival 2023 — jeleniogórskie święto awangardy

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Pestka to święto sztuki awangardowej, którego centrum stanowi Jelenia Góra. Festiwal od 16 lat prezentuje twórczość artystów alternatywnych. Tegoroczny motyw przewodni to „U źródła”.

Pestka, czyli Polskie Eksploracje Sztuki Teatralnej Kultury Awangardowej, to jeleniogórski festiwal, który łączy w sobie teatr, warsztaty oraz koncerty. Powstał w 2008 roku z inicjatywy Łukasza Dudy, który do dzisiaj jest dyrektorem artystycznym festiwalu.

Zależało nam już wtedy na tym, by łączyć teatr instytucjonalny z teatrem offowym, niezależnym, awangardowym, który działa i rozwija się zarówno w Polsce, jak i transgranicznie – opisuje Łukasz Duda, dyrektor artystyczny festiwalu Pestka.

Podczas tegorocznej edycji na deskach sceny w Jeleniogórskim Centrum Kultury zobaczyć będzie można 13 spektakli przygotowanych przez artystów, np. z wrocławskiego Capitolu, czeskiego teatru Continuo oraz Teatru Odnalezionego z Jeleniej Góry.

To bardzo ważne przedsięwzięcie, które będzie również prezentowane i to przez gospodarzy tego festiwalu. Porusza naprawdę ważne społecznie problemy. Jest on przygotowywany wespół z osobami z niepełnosprawnością intelektualną – zauważa dyrektor artystyczny festiwalu Pestka.

Jeleniogórska scena w Centrum Kultury gościła wielu artystów głównego nurtu, którzy angażują się również w sztukę alternatywną, np. Jacka Poniedziałka. W tegorocznej edycji udział weźmie m.in. Konrad Imiela z wrocławskiego Capitolu. Według Jędrzeja Solińskiego, jednego z organizatorów Pestki, kultura jest rzeką, a rzeka pozbawiona źródła – umiera.

Tych źródeł będziemy poszukiwać. Będziemy rozmawiać, dyskutować z publicznością za pomocą spektakli, które będą prezentowane. Gdzie te źródła są, jakie są i w którą stronę zmierzamy społecznie – podsumowuje Łukasz Duda.

Festiwal Pestka rusza w piątek 28 kwietnia.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy