Pety zaśmiecają Wrocław, niedopałki po papierosach to wciąż duży problem w mieście

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Nikogo nie trzeba przekonywać do tego, że palenie szkodzi zdrowiu, jednak wielu palaczy zapomina o tym, że wyrzucony na ziemię niedopałek po papierosie jest równie szkodliwy dla środowiska, tzw. papierosowe pety rozkładają się 10 lat. Niedopałki papierosów to śmieci, które można we Wrocławiu spotkać na każdym kroku. Amerykańscy naukowcy udowodnili, że substancje w nich zawarte są śmiertelną trucizną m.in dla wielu gatunków ryb. Miasto robi to co może i na bieżąco usuwa z wrocławskich chodników pozostałości po papierosach.

Niestety pety to jest nadal ten odpad, który chyba najbardziej zanieczyszcza, gdybyśmy tak popatrzyli ilościowo, może nie gramaturowo na naszą przestrzeń publiczną. We Wrocławiu mamy ponad 7 tys. koszy ulicznych, czyli tych koszy, które stoją na chodnikach, na ścieżkach rowerowych, przy drodze, na przystankach, ale jeszcze mamy tysiące innych, w parkach, na terenach osiedli. Dobrze by było, żeby mieszkańcy palący papierosy z nich korzystali. Niestety widzimy, że jest z tym problem. Są takie miejsca, gdzie masa odpadów leży koło kosza, więc to nie jest kwestia znalezienia tego pojemnika. A wiadomo, że papierosy szkodzą zdrowiu nie tylko temu kto pali, nie tylko biernemu palaczowi, ale również środowisku w sytuacji kiedy taki pet trafi do wody, czy do gleby – mówi Dorota Witkowska, rzecznika prasowa, Ekosystem Wrocław.

Niedopałki są problematyczne bez względu na to, gdzie trafią. Każdy niedopałek po papierosach po trafieniu do wody staje się źródłem wielu substancji toksycznych, takich jak chociażby nikotyna, benzeny czy sole metali ciężkich. Jeden pet wystarczy do zabicia 50% ryb znajdujących się w jego pobliżu.

Nikotyna jest szkodliwa, w papierosach mamy arsen, amoniak, mamy masę substancji innego rodzaju rakotwórczych. Pamiętajmy, że nikotyna jest używana jako środek owadobójczy, a arsen jest w trutce na szczury. To w momencie kiedy wyrzucimy taki pet na ulicę, na chodnik, do studzienki kanalizacyjnej to trafia do środowiska, to nadal truje środowisko i często nawet nie mamy świadomości. Mam nadzieję, że takie materiały sprawią, że ktoś powie: O kurczę, no to jak już muszę palić, bo rozumiem nałóg i ciężko jest czasami wygrać z nałogiem, oczywiście zachęcamy do walki, to zwrócę uwagę na to, żeby korzystać z tych koszy. Powinniśmy zwracać uwagę, żeby dobrze zgasić papieros, wrzucić do kosza i nie zostawiać na wierzchu – dodaje Dorota Witkowska.

Codziennie Polacy wyrzucają na ulice ogromną liczbę niedopałków. W wielu polskich miastach, jak i we Wrocławiu nie ma skrawka chodnika czy trawnika, żeby nie leżał tam pet. Jak rozwiązać ten palący problem? Palenia pod gołym niebem nikt nie zabroni. Potrzebna jest zmiana mentalności, by palacze przestali traktować naturę jak jedną wielką popielniczkę.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy