Petycja „Stop niszczeniu Odry” do Komisji Europejskiej

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Przedstawiciele Koalicji Ratujmy Rzeki przekazali do przewodniczącej Komisji Europejskiej - Ursuli von der Leyen - petycję przeciwko niszczeniu Odry. W piśmie sprzeciwiają się między inwestowaniu pieniędzy w przekształcenie Odry na drogę wolną dla wielkich barek.

Pod petycją „Stop niszczeniu Odry” podpisało się 49 polskich organizacji pozarządowych oraz ponad 1500 osób z Polski i innych krajów europejskich. Podobna petycja powstała po stronie niemieckiej. Koalicja Ratujmy Rzeki sprzeciwia się inwestowaniu pieniędzy polskich i unijnych w realizację programu, który zakłada regulację Odry na potrzeby rozwoju żeglugi śródlądowej.

Proszę wyobrazić sobie, że mamy drogę powiatową lub gminną, po której tylko od czasu do czasu porusza się samochód. Otóż wkracza ekipa i mówi: my z tej drogi zrobimy autostradę – dwa pasy ruchu w jedną stronę i dwa pasy w drugą. I będziemy teraz szaleć tutaj barkami – mówi Radosław Gawlik, prezes Stowarzyszenia EKO-UNIA oraz członek Koalicji Ratujmy Rzeki.

W ten sposób przedstawiciele Koalicji Ratujmy Rzeki tłumaczą, co dzieje się z Odrą. Aktywiści podkreślają również, że rozwijanie żeglugi wielkich barek na Odrze zagraża jej bioróżnorodności i zwyczajnie niszczy rzekę.

Zwiększamy zagrożenie przeciwpowodziowe, dlatego że prostujemy tę rzekę i ona szybciej płynie. Przez to gwałtowniej może uderzyć i rozlać się na tereny obwałowane. Do tego wydajemy mnóstwo pieniędzy – podkreśla Radosław Gawlik, prezes Stowarzyszenia EKO-UNIA oraz członek Koalicji Ratujmy Rzeki.

Sprzeciwiamy się niszczeniu doliny Odry, co między innymi doprowadzi do zniszczenia obszarów Natura 2000, czyli najcenniejszych obszarów, jakie mamy w tym momencie i które musimy chronić. Nie godzimy się na to, protestujemy i łączymy się z naszymi siostrami w Berlinie – dodaje Monika Konieczna z Kolektywu Siostry Rzeki i członkini Koalicji Ratujmy Rzeki.

Koalicja Ratujmy Rzeki podkreśla również, że podporządkowanie sobie Odry pod transport towarowy jest rozwiązaniem niekorzystnym. Radosław Gawlik zaznacza, że to działania, które nie leżą w zgodzie z europejskim Zielonym Ładem.

Wierzę, że ta inicjatywa już na tym etapie, kiedy jeszcze możemy tutaj zapobiec niewłaściwym decyzjom, będzie bardzo skuteczna i uniemożliwi zrujnowanie tego cennego obszaru jakim jest Odra – podkreśla Jacek Wasik, dyrektor Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej we Wrocławiu.

Petycja została złożona w Przedstawicielstwie Komisji Europejskiej we Wrocławiu. Teraz zostanie przekazana do Brukseli do przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen. Wcześniej Koalicja Ratujmy Rzeki zwróciła się również do polskiego rządu.

Zobacz również

Wakacje to odpoczynek, jednak całe dwa miesiące bez szkoły to dużo czasu, z którym czasem nie wiadomo, co zrobić. Tutaj naprzeciw wychodzi Kobierzycki Ośrodek Sportu i Rekreacji ze swoimi sportowymi, letnimi półkoloniami.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy