Pięć lat Polskiej Strefy Inwestycji. Korzystają także małe miasta

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Polska Strefa Inwestycji działa już od pięciu lat. Od tego czasu biznes może rozwijać się nie tylko w dużych miastach, ale także w tych mniejszych. Takim przykładem jest miasto i gmina Syców, w której pojawienie się dużego przedsiębiorcy zapoczątkowało kolejne inwestycje.

Firma Log-Tech to jest pierwsza firma, która pojawiła się w podstrefie Syców Wałbrzyskiej Specjalniej Strefy Ekonomicznej i to był 2014 rok. Jednak od tamtego momentu przez wiele lat nic się nie działo. Dopiero pojawienie się Polskiej Strefy Inwestycji, aktywne połączenie współpracy wojewody, gminy oraz zarządu strefy doprowadziło do tego, że byliśmy w stanie pokazać teren Sycowa w całkowicie nowym obliczu. Stąd pojawiły się zapytania, pojawiły się pierwsze prośby o to, żeby strefa wystawiła swoje tereny na sprzedaż. i dzięki temu pojawiły się reinwestycje firmy Log-Tech – mówi Dariusz Maniak, burmistrz miasta i gminy Syców

-W 2018 roku została wdrożona w życie nowa ustawa dotycząca wspierania nowych inwestycji. Do 2018 roku zasięg specjalnych stref ekonomicznych był ograniczony, w tym sensie, że inwestorzy mogli postarać się o zwolnienia podatkowe tylko na obszarach, których specjalne strefy ekonomiczne były właścicielami – dodaje Piotr Wojtyczka, prezes Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Ta ustawa zwiększyła zasięg specjalnych stref ekonomicznych, a co za tym idzie także zainteresowanie dużych, często zagranicznych, inwestorów.

Próbujemy już przyciągać tych inwestorów nie tylko do tych największych ośrodków, ale korzystając z tego zaplecza, które np. Uniwersytet czy Politechnika Wrocławska stwarza dla high-tech’u, lokować produkcję dalej od Wrocławia po to, żeby zmniejszyć potencjalność bezrobocia. A na razie, że tak powiem, to bezrobocie wszędzie niskie. A poprzez inwestycje w system drogowy chociażby S5, S8, Dolny Śląsk jest coraz bardziej mniejszy, daje szanse tego dobrego transportu – dodaje Jarosław Obremski, wojewoda dolnośląski.

Do inwestowania w dużych miastach nie trzeba nikogo przekonywać, trudniej jest w przypadku mniejszych miejscowości.

Dobrą odpowiedzią na to zapotrzebowanie jest tworzenie odpowiedniej infrastruktury, co też jako Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna robimy. Takim konkretnym przykładem jest program budowy hal przemysłowych Lokalnych Centrów Biznesu. W tej chwili już trzy takie centra biznesu funkcjonują na obszarze Invest Parku. Jedno w Wałbrzychu, drugie w Jaworzynie Śląskiej i w Ząbkowicach Śląskich – dodaje Piotr Wojtyczka, prezes Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

– Żeby sprostać inwestycjom, które są planowane z perspektywy inwestycji przedsiębiorców, my musimy zadbać o to, żeby postawało jak najwięcej mieszkań, przestrzeni do wynajęcia bądź kupna, żeby można było odpowiedzieć na potrzeby pracowników. Dzisiaj w Sycowie mamy problem z kadrą pracowniczą, więc jeżeli nie będzie napływu pracowników, to ciężko będzie odpowiedzieć na potrzeby inwestorów, którzy chcą lokować tutaj swój kapitał – dodaje Dariusz Maniak, burmistrz miasta i gminy Syców 

– Mamy już wiedzę, że PKP rozstrzygnęło przetarg i będzie robiona, modernizowana na olbrzymie pieniądze, to 750 milionów, o ile pamiętam, trasa Kempno- Syców-Oleśnica, więc zaczyna być to wszystko komunikacyjnie spięte – podsumowuje  Jarosław Obremski, wojewoda dolnośląski.

Zobacz również

W gminie Kobierzyce rokrocznie głosujemy w plebiscycie sportowym, nie inaczej jest w 2025. Delikatne różnice możemy w tym roku jednak napotkać. Przede wszystkim, jeżeli chodzi o liczbę nominowanych w każdej kategorii.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy