Piękne wieńce na zwieńczenie sezonu żniw w gminie Długołęka

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Dożynki gminy Długołęka w tym roku odbyły się po raz drugi w Siedlcu. Goście przybieli tłumnie, aby podziwiać wieńce i bawić się wspólnie i cieszyć z zakończonych żniw. Nie zabrakło atrakcji dla tych starszych i najmłodszych.

Dożynki w gminie Długołęka rozpoczęły się oficjalnie krótkim pochodem, na którym prezentowane były wymyślne wieńce.

W tym roku w związku z remontem drogi między Długołęką a Szczodrem, postanowiliśmy jeszcze raz wrócić do pięknego Siedlca i bardzo się cieszymy, że Siedelc jak zwykle stanął na wysokości zadania. Atmosfera w tej miejscowości, zresztą w całej gminie jest przecudowna. Będziecie widzieć, co się dzieje na stoiskach, te wszystkie wieńce, chlebusie i to, co koła gospodyń przygotowały – opowiada wójt Długołęki Wojciech Błoński.

Do Siedlca zjechały koła gospodyń wiejskich z wielu okolicznych miejscowości.

Różnorodność tu jest, powiedzmy. To wszystko jest wykonane przez nas. To są przetwory warzywno-owocowe, bo są i dżemiki, są nalewki, ogórki, ciasta. Mamy też dania typu żurek, bigos i chleb ze smalcem i ogórkiem, tradycyjny – mówi o swoich produktach Lucyna Dudek, prezeska stowarzyszenia „W kobiecym kręgu”.

Przygotowania do dożynek rozpoczynają się na długo przed końcem sierpnia.

No to już się dzieje, zaczyna się działać wczesną wiosną, już planujemy, co będziemy robiły, w jakim czasie, wszystko po kolei, bo jak wieniec, to trzeba poczekać, żeby te zboża dojrzały, zebrać je, wysuszyć je, potem całe przygotowanie tego wszystkiego, żeby to się spotykać, nie za jednym razem to robimy, tylko kilka razy trzeba się spotkać, żeby taki wieniec upleść. Przetwory też. Koleżanki muszą w swoich ogródkach pozasiewać warzywa, owoce, w sadach pozbierać i przetworzyć to. Więc to wymaga czasu – dodaje Lucyna Dudek.

Ja na każde dożynki czekam, żeby podziękować przede wszystkim naszym rolnikom, sadownikom, ogrodnikom za ich ciężką pracę. Nie zapominajmy, to oni nas zgodnie z tym hasłem, które jest na scenie, że dziękuję rolnikom, sadownikom, ogrodnikom za ich ciężką pracę, karmią nas, świat. Więc tutaj jest ten moment, kiedy trzeba powiedzieć: dziękuję im wszystkim za ten trud – mówi wójt Wojciech Błoński.

Dziękował nie tylko wójt Wojciech Błoński, o dolnośląskich rolnikach ma dobrą opinię również starosta powiatu wrocławskiego.

Powiem w ten sposób, jedni z najlepszych w kraju! Dziś spotkaliśmy się również i z takiego powodu, że za tydzień będą wojewódzkie dożynki i najpiękniejszy wieniec z gminy Długołęka w dzisiejszym dniu zostanie wybrany i pojedzie za tydzień reprezentować powiat wrocławski na dożynkach wojewódzkich – zapowiada starosta powiatu Włodzimierz Chlebosz.

Zobacz również

Politechnika Wrocławska była niedawno miejscem przełomowego odkrycia. Wrocławski zespół naukowców przeprowadził doświadczenie, które może zrewolucjonizować sposób konstrukcji i działania laserów. Artykuł naukowy opisujący to doświadczenie ukazał się też w prestiżowym czasopiśmie Nature Photonics.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy