Pieniądze na innowacje

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Przedsiębiorcy, którzy zaoferują nowy produkt lub usługę z wykorzystaniem technologii mają szansę na wsparcie ze strony Banku Gospodarstwa Krajowego. Od 1 czerwca ruszył nabór wniosków o kredyty na innowacje technologiczne. Dokumenty można składać w bankach komercyjnych aż do końca tego roku.

BGK wprowadziło istotne zmiany, na których skorzystają przedsiębiorcy. Dotychczas, aby otrzymać kredyt, produkty lub usługi musiały być nowe na tle tego, co oferowano w Polsce.

– Zmiana, która została wprowadzona zakłada, że do uzyskania dofinansowania może wystarczyć już nowość produktu w skali przedsiębiorstwa. Oczywiście zależy nam na tym, aby wpływały jak najlepsze, najbardziej innowacyjne projekty, dlatego projekty zakładające na przykład nowość produktu w skali kraju albo w skali świata, dostaną dodatkowe punkty podczas oceny merytorycznej takiego projektu – mówi Mateusz Szulc, ekspert ds. systemu wdrażania Biuro Kredytu Technologicznego Banku Gospodarstwa Krajowego.

Projekt musi się opierać na technologii, czyli pracach badawczo-rozwojowych przeprowadzonych przez przedsiębiorcę lub takich, które przedsiębiorca nabył w ramach projektu. To na podstawie tej technologii przedsiębiorca uruchamia produkcję.

– Dotyczą one zarówno branży przetwórstwa metalowego, jak i branży spożywczej, obróbki tworzyw sztucznych, produkcji materiałów budowlanych. Najczęściej, bo przeszło 40% projektów, które do nas trafiają w zakresie technologii bazuje na nieopatentowanej wiedzy technicznej – dodaje Mateusz Szulc, ekspert ds. systemu wdrażania Biuro Kredytu Technologicznego Banku Gospodarstwa Krajowego.

Kredyt przeznaczony jest dla mikro małych i średnich przedsiębiorstw. Z produktu skorzystać mogą także start-upy. Nie ma za to ograniczenia do co kwoty dofinansowania kredytu. Wnioskowanie należy zacząć w swoim banku.

– Taki bank kredytujący po ocenie zdolności kredytowej wystawi przedsiębiorcy jeden z dwóch niezbędnych dokumentów. To będzie albo promesa kredytu innowacyjnego albo warunkowa umowa kredytu technologicznego. Mając jeden z tych dwóch dokumentów, wtedy przedsiębiorca składa wniosek o dofinansowanie w formie elektronicznej do Banku Gospodarstwa Krajowego – wyjaśnia Mateusz Szulc, ekspert ds. systemu wdrażania Biuro Kredytu Technologicznego Banku Gospodarstwa Krajowego.

Bank kredytujący oceni zdolność kredytową przedsiębiorstwa, a BGK projekt od strony merytorycznej i formalnej. Aby nie doszło do sytuacji, w której przedsiębiorca zbyt długo czeka na ocenę wniosku, proces został podzielony na trzy rundy.

– Te rundy trwają mniej więcej około miesiąca i po zakończeniu tej rundy przystępujemy do oceny wniosków złożonych w danej rundzie, czyli projekty, które zostaną złożone w czerwcu mają szansę trafić do oceny już w lipca – zaznacza Mateusz Szulc, ekspert ds. systemu wdrażania Biuro Krdytu Technogolicznego Banku Gospodarstwa Krajowego.

Kwota dofinansowania powiązana jest z miejscem realizacji projektu oraz wielkością przedsiębiorstwa.

Zobacz również

Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk poinformował w poniedziałek, że według prognoz fala powodziowa na Odrze zacznie przechodzić przez miasto w środę około godz. 18.00. Rozpoczęto umacnianie wałów w różnych częściach miasta.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy