Pieniądze na remonty dróg powiatowych i gminnych. Nabór wniosków trwa do 8 lutego 2023 roku

Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Prawie 49 mln zł na remonty dróg powiatowych i gminnych na Dolnym Śląsku w ramach Rządowego Funduszu Remontu Dróg. Wojewoda dolnośląski ogłosił nabór wniosków do tego projektu. Samorządowcy podkreślają, że to dla nich bardzo ważny program.

– Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg jest programem, który rzeczywiście zmienia tę naszą rzeczywistość, to wszystko, co nas otacza i rozwiązuje te wszystkie problemy, z którymi na co dzień się borykamy w ujęciu infrastruktury drogowej i tego wszystkiego, co jej dotyczy– zapewnia Mirosław Brzozowski, wójt Gminy Męcinka.

– Strzegom wielokrotnie już korzystał z tego programu i chciałbym też zwrócić uwagę na to, że ma on wartość dodaną. Oprócz tego, że robimy wszystkie sieci, a więc kanalizację, deszczówkę, chodniki, zazwyczaj ledówki, oświetlenie, a więc wszystko to, o czym mówił wojewoda, gdy mówił o bezpieczeństwie, to dodaje tę wartość dodaną w postaci aktywności mieszkańców. Ja to u siebie w Strzegomiu widzę, że powstają nowe elewacje przy takich ulicach, że nowe ogrodzenia są wykonywane przy budynkach, gdzie te ulice zostały wyremontowane – mówi Zbigniew Suchyta, burmistrz Gminy Strzegom.

Od 2019 roku Rządowy Fundusz Dróg to są wydatki więcej niż 600 milionów złotych. To jest bardzo duży zastrzyk na renowację i modernizację dróg w całym województwie dolnośląskim na tym poziomie dróg gminnych i powiatowych i to jest niezmiernie istotny czynnik, ponieważ wydaje się, że w ostatnich latach została uczyniona znacząca poprawa jeżeli chodzi o połączenia między dużymi miastami, trasy szybkiego ruchu, były natomiast wielkie narzekania związane z jakością dróg lokalnych – przypomina Jarosław Obremski, wojewoda dolnośląski.

W ramach współpracy rządu z samorządem w Polsce można naprawdę realizować skutecznie również i duże projekty, niekoniecznie w bardzo bogatym samorządzie. Przykładem tej inwestycji jest właśnie, wspomniana przeze mnie, inwestycja drogowa w Męcince – przekonuje Brzozowski.

Co roku na pewno jedną inwestycję, w zależności od tego, jaką otrzymamy, ale dwa wnioski zawsze składamy, tak jak regulamin mówi, no i tego efekty widać później już w terenie. Choć, mówię, nie są to inwestycje łatwe, bo one też wymagają już gruntownej sprawy związanej z mediami – dodaje Zbigniew Suchyta.

– To już jest rzecz, która jest zauważalna. Jak państwo jeżdżą po Dolnym Śląsku na pewno widzą państwo wszędzie takie duże tablice, które ogłaszają, że to był projekt realizowany z Funduszu Dróg Samorządowych – podsumowuje Jarosław Obremski.

Najnowsze wiadomości

Najnowsze programy