Pierwsi beneficjenci Dolnośląskiego Funduszu Nadodrzańskiego. Zakupiono sprzęt

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
16 pontonów, wiosła, kamizelki ratunkowe i asekuracyjne oraz łódź motorowa, która posłuży do zabezpieczania spływów pontonowych na Odrze. To wszystko zostało zakupione w ramach Dolnośląskiego Funduszu Odrzańskiego 2023. 

To jest właśnie największa radość Funduszu Odrzańskiego, kiedy widzimy efekty. Zorganizowaliśmy dwa konkursy, jeden dla gmin na budowę infrastruktury nad Odrą, przystanie, pontonowe pomosty do cumowania i dla organizacji pozarządowych na wyposażenie. Jeden z tych projektów właśnie widzimy za nami. Zakupione pontony do tego, aby organizować spływy pontonowe z centrum Wrocławia do mostu Milenijnego, a w dalszej perspektywie z zatoki przy moście Milenijnym w stronę Urazu, w stronę brzegu Dolnego, żeby poznać dziką Odrę. Można zobaczyć stare miasto z perspektywy Odry, część przemysłową, dawny port oraz dziką przyrodę tuż za Mostem Milenijnym. O takie atrakcje w Funduszu Odrzańskim nam chodziło -mówi Krzysztof Maj, członek zarządu Województwa Dolnośląskiego.

Dolnośląski Fundusz Odrzański 2023 jest inicjatywą Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, która ma na celu wsparcie gmin dolnośląskich oraz organizacji pozarządowych. 

Tak naprawdę za nami jest jeden z projektów, które właśnie w tym momencie otworzymy. W kolejnym czasie, konkretnie w trakcie trwania święta województwa, w październiku, będziemy odpalali kolejne projekty. Ale co oprócz tego, że wchodzimy na teren wody, co jest ważne? Bezpieczeństwo, bezpieczeństwo na wodzie. To jest bardzo ważne, ponieważ wraz z dolnośląskim, wrocławskim ochotniczym pogotowiem ratowniczym zaczęliśmy prowadzić akcję, która przez całe wakacje trwała i miała ona na celu właśnie bezpieczeństwo nad wodą. Mam nadzieję, że statystyki pokażą, że ta akcja przeszła bardzo skutecznie -mówi dyrektor Departamentu Kultury, Turystyki i Promocji UMWD, Bartłomiej Kubicz.

Pierwszym beneficjentem programu jest klub sportowy Yacht Club Bergline. 

Uruchomiliśmy spływy pontonowe z uwagi na to, żeby uatrakcyjnić rzekę i jej walor turystyczny, który już jest coraz bardziej istotnym elementem tej rzeki. Coraz mniej rzeka jest wykorzystywana pod kątem transportu, natomiast jej nowe oblicze to turystyka i rekreacja. Nasz pomysł, czyli spływy pontonowe z centrum miasta, żeby pokazać nowoczesną infrastrukturę, która powstaje we Wrocławiu, pokazać przyrodę, a także atrakcyjność samej rzeki Odry. Nie trzeba wyjeżdżać gdzieś daleko, aby naprawdę obcować z ciszą i spokojem -mówi Kamil Kaczmarski, prezes klubu sportowego Yacht Club Bergline.

Głównym celem finansowych działań Dolnośląskiego Funduszu Odrzańskiego 2023 jest zakup sprzętu wodnego oraz budowa i remont infrastruktury wspierającej turystykę wodną na terenach nadodrzańskich. 

Nie ukrywamy, że ten zamysł był głównie dedykowany do grup zorganizowanych, jakimi są szkoły, szkoły podstawowe, szkoły licealne, studenci, po to, żeby ci młodzi ludzie zobaczyli, że tak naprawdę Odra to jest wspaniałe miejsce do uprawiania rekreacji. Ja zacząłem prowadzić rekreację tutaj prawie 10 lat temu i często jeździłem nawet na Jezioro Lubuskie, ale dzisiaj mogę powiedzieć państwu, że jest tutaj więcej do pływania i więcej możliwości niż tam, gdzie często wsiadamy w samochody i pokonujemy duże dystanse i siedzimy po te 2-3 godziny, żeby gdzieś wypocząć nad wodą. A tę wodę mamy tutaj — dodaje Kamil Kaczmarski, prezes Klubu Sportowego Yacht Club Bergline.


W 2023 roku na Dolnośląski Fundusz Odrzański przeznaczono około 2 mln zł, przyznano dotację 13 organizacjom pozarządowym i 8 gminom, które złożyły wnioski w konkursach.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy