Pierwsza pomoc nad wodą – warsztaty dla mieszkańców powiatu wrocławskiego

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Dobra pogoda i wakacje sprawiają, że wiele osób odpoczywa nad wodą. Żeby wypoczynek nie skończył się źle, należy pamiętać o zasadach bezpieczeństwa i dlatego na zbiornikach w powiecie wrocławskim trwają akcje przypominające mieszkańcom, jak należy zachować się w takiej sytuacji.

To jest inicjatywa fundacji „Aktywni Ślężanie”, realizowana dzięki powiatowi wrocławskiemu. Projekt „Pierwsza pomoc przedmedyczna wraz z bezpiecznym zachowaniem nad wodą oraz turystyką wodną”. Chcemy promować bezpieczne zachowanie nad wodą, utonięć jest coraz więcej. Coraz więcej jest takich przypadków, gdzie ludzie nie wiedzą, jak w takich sytuacjach kryzysowych udzielić pierwszej pomocy, w związku z tym, jest ta inicjatywa. Robimy takie projekty już od czterech lat, a więc mamy już doświadczenie. Korzystamy oczywiście z wyspecjalizowanych służb medycznych, które są do tego przeszkolone i odpowiednio przekazują te wiedzę, która jest tak ważna w takich sytuacjach– mówi Monika Jackowicz, fundacja „Aktywni Ślężanie”.

To jest akurat ten odpowiedni czas, kiedy wiele osób korzysta z akwenów, które znajdują się na terenie powiatu wrocławskiego, a mamy ich dość sporo. W ubiegłym roku też robiliśmy taką akcję, na czterech akwenach powiatu wrocławskiego. W tym roku są to dwie akcje, pierwsza odbyła się w Borzygniewie w Powiatowym Ośrodku Sportów Wodnych, dzisiaj druga w Sulistrowicach – mówi Roman Potocki, starosta powiatu wrocławskiego.

Mieszkańcy powiatu wrocławskiego chętnie słuchali i próbowali swoich umiejętności.

Dowiedziałem się i bardzo przydatne.

Z przejęciem, oczywiście mnóstwo emocji, starałam się to przełożyć do rzeczywistości. Nie było to łatwe, te trzydzieści ucisków jest naprawdę ciężkie i jeżeli człowiek sobie wyobraża, że to może być u człowieka, przejmuje się, żeby nie połamać kości i żeby rzeczywiście mu pomoc. Nie było to łatwe, ale starałam się dawać przykład dzieciom. Załapały, poszły za śladem. Kwestia zdrowia i życia jest kwestią priorytetową – mówią mieszkańcy.

Najważniejsze jest udzielenie pomocy, nawet jeśli nie jesteśmy pewni, co należy zrobić. Na początku trzeba wezwać pomoc i sprawdzić stan osoby, która potrzebuje pomocy.

– Pierwsze- udrożnić drogi oddechowe, sprawdzić, czy poszkodowany oddycha, czy nie oddycha. Sprawdzamy to przez przybliżenie policzka do ust, oczy kierując wzdłuż linii klatki piersiowej. Patrzymy przez 10 sekund, czy klatka piersiowa obniża się i podnosi, jeżeli nie, przystępujemy do czynności resuscytacji – mówi Damian Komaniecki, ratownik dolnośląskiego WOPR.

Ratownicy podkreślają, żeby reagować na każdą sytuację. Przypominamy również, że spędzając czas nad wodą, należy pamiętać o odpowiedniej ochronie przed słońcem, piciem wody. Nie należy również wchodzić do wody po alkoholu.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy