Pierwsza taka wystawa we Wrocławiu

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Wrocław jako pierwsze miasto w Polsce gości ekologiczną wystawę plakatów Andrzeja Pągowskiego. Podczas otwarcia zaprezentowany został także najnowszy plakat Akcji Sprzątanie Świata - Polska.

26 plakatów autorstwa Andrzeja Pągowskiego będzie przypominać mieszkańcom i turystom o tym, jak ważne jest dbanie o Ziemię. Wystawa przedstawia wszystkie plakaty, które powstały od 1994 roku, kiedy to ruszyła pierwsza akcja sprzątania świata. Pierwszy plakat zachęcał do odkurzenia ziemi.

To były początki, kiedy nie wiedzieliśmy jak to będzie wyglądało. Myślałem, że odkurzenie świata jest najlepszym pomysłem, żeby było dobrze i ładnie – mówi Andrzej Pągowski, artysta i autor plakatów. 

Takim moim marzeniem jest, żeby to była wystawa, która potem będzie krążyła po całej Polsce, bo te plakaty są piękne. Niech inni ludzi mają taki osobisty kontakt z tymi plakatami. Te plakaty nie tylko są piękne, ale także uczą i zastanawiają – zaznacza Mira Stanisławska-Meysztowicz, inicjatorka Akcji Sprzątanie Świata-Polska.

Od tego czasu Fundacja Nasza Ziemia współpracuje z artystą. W ciągu 26 lat powstały plakaty, które miały edukować, skłaniać do refleksji, zwracać uwagę na dany problem.

Kochani, wcale nie chodzi o w sprzątaniu świata o to, żebyśmy sprzątali. Bardzo często mnie pytają: ale dlaczego ciągle sprzątamy? Nie dlatego, że przybywa śmieci, ale dlatego, żeby powiedzieć, żebyśmy nie śmiecili. Nie śmiećmy w pięknych miejscach, w lasach, na plażach, w parkach, tam, gdzie odpoczywamy, bo tam tych śmieci znajdujemy najwięcej – zaznacza Beata Butwicka, prezes Fundacji Nasza Ziemia. 

Tegoroczna akcja odbywa się pod hasłem: Plastik? Rezygnuję. Redukuję. Segreguję. We Wrocławiu po raz pierwszy pokazany został plakat, który będzie promować akcję. Przedstawia plastikową torebkę, w której znajduje się las. Pod spodem widoczny jest również napis Plastik umiera. Hasło zawiera w sobie jednak ukryty sens.

Odkryłem, że w słowie plastik jest las. I dodałem to umiera, bo hasłem akcji jest plastik, a las umiera. O kurcze, las umiera – dlaczego? Dlatego, że właśnie zamykamy go w torebce. We wszystkich filmach mocnych jak się zakłada pacjentowi torbę na głowę to się źle kończy. Jak założymy lasowi torbę na głowę to to się skończy tak, jak w tamtych filmach – wyjaśnia Andrzej Pągowski, artysta i autor plakatów. 

Jest takie wspaniałe stwierdzenie rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej. Nie jesteśmy właścicielami tej Ziemi. Pożyczamy ją od przyszłych pokoleń. Mnie się wydaje, że to jest jedno z piękniejszych zdań na temat przyrody i naszego związku z naturą – mówi Ewelina Flinta, ambasadorka Fundacji Nasza Ziemia.

Miejsce wystawy nie jest przypadkowe. Wrocław od lat włącza się w działania fundacji. Magistrat stawia także na rozwiązania ekologiczne, a wśród mieszkańców propaguje ideę zero waste. 

W 2019 roku uruchomiliśmy kampanię „Wrocław nie marnuje”. To był taki moment zwrotny, ponieważ do tego momentu prowadziliśmy szereg działań edukacyjnych, natomiast ta kampania spowodowała, że zauważyliśmy, że zaczyna być lepiej – wyjaśnia Małgorzata Demianowicz, dyrektor Wydziału Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miejskiego we Wrocławiu. 

Wystawę prac Andrzeja Pągowskiego można oglądać do 7 września przy ulicy Świdnickiej. Przy tym warto zastanowić się nad tym, ile plastiku rzeczywiście zużywamy.

Zobacz również

Nadchodzi jesień, a wraz z nią chłodniejsze dni. To oznacza, że na drogach mogą pojawić się nowe dziury. Czy miasto poradziło sobie już z tymi z zeszłego sezonu? Jakie prace czekają nas w najbliższym czasie? To pytania, które na pewno zadają sobie kierowcy przed nadchodzącym sezonem.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy