– Jesteśmy na terenie stacji badawczej Uniwersytetu Przyrodniczego, czyli mamy komponent akademii. Tutaj prowadzone są zdrowe, ekologiczne, organiczne uprawy. Te uprawy prowadzone są siłami rąk podopiecznych Wrocławskiego Centrum Integracji, czyli osób wykluczonych społecznie i zawodowo, które dzięki pracy tutaj nabywają umiejętności zawodowych, społecznych, aby potem wrócić na rynek pracy. Następnie wyprodukowane tutaj warzywa, które w pierwszym roku, w pilotażowym roku uprawiane są na areale 2,5 hektara, ale docelowo do dyspozycji będziemy mieli nawet 30 hektarów, 70 ton warzyw trafi na stoły wrocławskich żłobków. Ta ilość powala. Natomiast, jeżeli byłyby nadwyżki tej produkcji, zagospodaruje je nasz partner sektora trzeciego, fundacja Mniej Więcej -mówi Katarzyna Szymczak-Pomianowska, dyrektorka Departamentu Zrównoważonego Rozwoju Urzędu Miejskiego Wrocławia.
-W tym projekcie żywimy wrocławskich seniorów, którzy są podopiecznymi Wrocławskiego Centrum Seniora. Są to osoby 80+, 90+, które mają już problemy z mobilnością, mają też problem z przygotowywaniem sobie ciepłych, pełnowartościowych posiłków, więc my te posiłki dostarczamy razem z naszym partnerem Glovo i takich podopiecznych na tę chwilę mamy trzydziestu. Oni od poniedziałku do piątku codziennie dostają dwudaniowy obiad, który przygotowujemy w oparciu o nadwyżki żywności, które pozyskamy – mówi Tomasz Wencek z fundacji Mniej Więcej.
Na polach Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, gdzie rosną ziemniaki, cukinia, buraki i dynie, pracują uczestnicy projektu realizowany przez Wrocławskie Centrum integracji. W programie zatrudnienia socjalnego bierze udział 20 osób.
-Program składający się z dwóch komponentów. Komponent reintegracji społecznej i zawodowej. Społeczny polega na tym, że uzyskują wsparcie psychologa, doradcy zawodowego i innych specjalistów, którzy pomagają powrócić do pełni społecznych oraz komponent zawodowy, czyli tak, jak tutaj widzimy za moimi plecami, nabywanie umiejętności kompetencji zawodowych i powrót na rynek pracy – mówiła Ewa Żmuda z Wrocławskiego Centrum Integracji.
Miejska farma dostarczać będzie około 70 ton żywności rocznie, dawać pracę ponad 20 osobom, ale tu także będzie stworzona strefa edukacyjna dla dzieci młodzieży z wrocławskich szkół. Projekt rocznie kosztuje miasto około miliona złotych, z czego połowa to środki zewnętrzne.