Pierwszy konkurs Wirtualnego Instytutu Badawczego. 70 mln. zł na terapie onkologiczne

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Wirtualny Instytut Badawczy to program innowacyjny i unikatowy w skali Europy. To program finansujący badania o wysokim potencjale komercjalizacyjnym w jednym z kluczowych dla społeczeństwa obszarów, jakim jest biotechnologia medyczna – onkologia. Kilka miesięcy temu ogłoszono pierwszy konkurs, wyłoniono zwycięzcę, a dziś podpisano umowę. To bardzo ważny projekt dla każdego z nas, dla wszystkich, którzy czekają na nowe leki w dziedzinie onkologicznej.
  • Dla nas to jest niezwykle ważny projekt. Bardzo się cieszymy, że będziemy mogli prowadzić badania, które mamy nadzieję doprowadzą do nowych sposobów terapeutycznych, nowych terapii więc jest to bardzo ważne wydarzenie  – mówi prof. Andrzej Dziembowski, lider zespołu, który wygrał konkurs. 

Na ten projekt  przeznaczono 70 mln. zł. To – zdaniem naukowców – pozwoli na spokojne prowadzenie badań.  

– To dużo, na tyle dużo, że całe nasze konsorcjum będzie mogło przeprowadzić badania, które mogą zaowocować wdrożeniami. A wdrożenia to nie są łatwe rzeczy. Trzeba przeprowadzić ogromną liczbę prób, eksperymentów, nie wszystkie się udają. To są adekwatne pieniądze do tego, co oferujemy – mówi prof. Andrzej Dziembowski, lider zespołu, który wygrał konkurs. 

Zadanie będzie realizowane przez naukowców z konsorcjum czterech czołowych polskich jednostek badawczych. To Międzynarodowy Instytut Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie (jednostka Lidera Zespołu Badawczego), Uniwersytet Warszawski, Instytut Chemii Fizycznej Polskiej Akademii Nauk oraz Warszawski Uniwersytet Medyczny.

– To bardzo dobry komunikat. Niezależnie jaką jesteśmy jednostką organizacyjną potrafimy ze sobą współpracować.  A nasza rola, rola Łukasiewicza, i tu będziemy się wspierać, polega na budowaniu modeli komercjalizacji efektów badań –  mówi  Piotr Dardziński,  prezes Sieci Badawczej Łukasiewicz

Program  Wirtualnego Instytutu Badawczego przygotowywano przez ponad 4 lata. To pierwszy konkurs, innowacyjny program i spore zainteresowanie świata nauki także za granicą. 

– My mamy już telefony z Wielkiej Brytanii, Francji i Niemiec, szefów zespołów naukowych, liderów, którzy są zainteresowani uruchomieniem tego typu programów w innych krajach – mówi dr Andrzej Dybczyński, dyrektor Łukasiewicz – PORT Polskiego Ośrodka Rozwoju Technologii z Wrocławia. 

Na cały program  Ministerstwo Edukacji i Nauki przeznaczyło rekordową kwotę 450 mln zł. Program kierowany jest do najwybitniejszych i najzdolniejszych polskich naukowców prowadzących działalność na najwyższym światowym poziomie – przedstawicieli uczelni wyższych oraz instytutów naukowych i badawczych.

 – Wybory były bardzo ważne i niełatwe. W jaki obszar zaangażować te pierwsze pieniądze, znaczące środki, bo to 450 mln. zł. To już interesujący poziom. Ta dyskusja skierowała naszą uwagę w kierunku biotechnologii, kierunek związany z onkologią – mówi Wojciech Murdzek, wiceminister Edukacji i Nauki. 

Kolejny projekt będzie ogłoszony w najbliższym czasie i już wzbudza ogromne zainteresowanie Instytutów Badawczych w całej Polsce. 

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy