Celina jest młodą samicą leniwca dwupalczastego. Ma 10 lat i dokładnie tydzień temu urodziła maleństwo. Zupełnie nie przejmuje się zamieszaniem wokół swojej osoby.
– To pierwszy mały leniwiec, który u nas się pojawił i dla nas to święto – mówi Przemysław Lesiakowski, opiekun małp we wrocławskim ZOO.
Wrocławski ogród zoologiczny od lat starał się o powiększenie rodziny leniwców. Nie było to łatwe, bo leniwce wszystko robią powoli, także powoli się rozmnażają. Teraz to się udało, ale jak będzie później nie wiadomo – bo tata leniwiec od tygodnia jest …w szoku.
– To jest zmiana drastyczna. Takie coś małego się pojawiło. Przez kilka dni nie ruszał się ze swojego najbardziej oddalonego miejsca. Teraz powoli zaczyna się zbliżać, ale nie bliżej niż na trzy metry – tłumaczy Radosław Ratajszczak, prezes Zarządu ZOO Wrocław.
Pan Przemysław od 3 lat opiekuje się czternastoletnim samcem Apollo i młodą mamą – Celiną. Jest przykładną mamą – mówi.
– Karmi, opiekuje się, trzyma na sobie, mały trzyma się futra, no i dużo śpią – dodaje Przemysław Lesiakowski, opiekun małp we wrocławskim ZOO.
Leniwce przesypiają ponad 20 godzin na dobę. Uaktywnienie samiczki zajęło opiekunom dobre pół godziny. Celiny nie przekonywała ani cykoria ani liście sałaty. Dopiero przysmak – surowy ziemniak – sprawił, że mogliśmy zobaczyć ukrywanego w futrze na brzuchu potomka.
– Nie wiemy jaka jest płeć..- mówi Przemysław Lesiakowski, opiekun małp we wrocławskim ZOO.
Leniwce wcale nie są leniwe – przekonują ich opiekunowie. Są roślinożerne, więc muszą na siebie uważać.
– Liście są małowartościowym pokarmem jeśli chodzi o wartośc energrtyczną, więc muszą swoją energię rozsądnie wydatkować, dlatego ich ruchy są spowolnione, długo śpią, wszystko długo robią – mówi Przemysław Lesiakowski, opiekun małp we wrocławskim ZOO.
Leniwce są bardzo odporne na infekcje, rzadko chorują, łatwo goją się ich skaleczenia i rany. Poznanie ich mechanizmu obronnego może przyczynić się do postępu w leczeniu ludzi. Ale od leniwców można się wiele nauczyć.
– Spokoju i filozoficznego podejścia do życia. Podejrzewamy, że one mają bogate życie wewnętrzne, no bo coś trzeba robić wisząc dwadzieścia godzin bez ruchu – tłumaczy Radosław Ratajszczak, prezes Zarządu ZOO Wrocław.
Lista oczekujących na małego leniwca ogrodów zoologicznych jest bardo długa. Jednak na razie – przez co najmniej dwa lata – leniwiec będzie powoli – jak na leniwca przystało – dorastał we Wrocławiu.