Pierwszy nosorożec urodzony w ZOO Wrocław!

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
W ZOO Wrocław urodziła się nowa mieszkanka. Jest to samica nosorożca indyjskiego. Są to pierwsze narodziny nosorożca w historii wrocławskiego ogrodu zoologicznego. Jest to gatunek skrajnie zagrożony!

– Jest to pierwszy nosorożec jakiegokolwiek gatunku urodzony w ponad 155-letniej historii ZOO Wrocław. To jest wydarzenie do świętowania – mówi Radosław Ratajszczak, prezes ZOO Wrocław. 

Takie narodziny nie zdarzają się codziennie, a kamery ZOO Wrocław uchwyciły ten moment. Córka Maruśki i Manasa przyszła na świat w urodziny swojej opiekunki.

– To było coś niesamowitego, akurat w moje urodziny przyszła na świat mała. Był to dla mnie bardzo fajny prezent. Teraz przed nami duże wyzwania – mówi opiekunka zwierząt w ZOO Wrocław, Justyna Nowicka. 

Nosorożce rodzą się bardzo rzadko, gdyż nie każda para chce ze sobą współpracować. Dlatego też jest to skrajnie zagrożony gatunek. We Wrocławiu udało się za pierwszym razem.

– Łączenie nosorożców wymaga bardzo silnych nerwów. Polega najpierw na ścieraniu się, a jak się zderzają dwie masy, po dwie tony, to bywa trochę głośno na wybiegu. Było jedno połączenie, jedno krycie i już jest małe – podkreśla Radosław Ratajszczak, prezes ZOO Wrocław

16 miesięcy trwa ciąża u samicy nosorożca indyjskiego, ale tym razem wszystko się udało i maluch – który do najmniejszych nie należy – właśnie urodził się we Wrocławiu. Samica czuje się dobrze.

– Wszystko jest wporządku, młoda pije, chodzi za matką. Jej mama także już dochodzi do siebie i zaczyna się orientować, że już ma dziecko, że trzeba jej obronić – dodaje opiekunka zwierząt w ZOO Wrocław, Justyna Nowicka.  

Teraz przez najbliższe dwa lata mała będzie z mamą, potem nie wiadomo, czy zostanie na stałe we Wrocławiu. Pewne jest, że już niedługo wrocławianie będą mogli podziwiać tego malucha – samicę nosorożca indyjskiego na wybiegu.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy