Pierwszy taki sad szkolny we Wrocławiu

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Na terenie wrocławskiego Liceum Ogólnokształcącego nr 14 powstał pierwszy sad szkolny. W ramach projektu „Tradycyjny sad” uczniowie posadzili różnego rodzaju drzewa owocowe. W tym różne odmiany czereśni.

Właśnie nasz pan od biologii Marian Piszczek powiedział nam pewnego dnia, że możemy wziąć udział w konkursie i wygrać pieniądze na sad. Więc stworzyliśmy plan i wybraliśmy miejsce, gdzie chcemy stworzyć taką przestrzeń. Kiedy stworzyliśmy ten projekt okazało się, że właśnie dostaliśmy dofinansowanie, grant został przyznany – mówi Zuzanna Madurska, uczennica LO nr 14 we Wrocławiu.

W założeniu sad miał składać się z tradycyjnych odmian czereśni aby propagować tradycyjne sadownictwo. Oprócz czereśni między innymi zostały nasadzone jabłonie, porzeczki, maliny i melisa.

Spotykaliśmy się ze specjalistami, żeby nam doradzili, które rośliny ze sobą współgrają. Bo to też wcale nie było takie łatwe, żeby wybrać te czereśnie. Trzeba było też wybrać odpowiednie krzewy, które będą przeciągały zapylacze – mówi Zuzanna Madurska.

W trakcie sadzenia sadu uczniowie dobrze się bawili oraz dowiedzieli się dużo ciekawostek na temat sadownictwa.

Mamy zamiar uczyć się i poznawać różne rośliny. Dzięki temu mamy teren i możemy teraz wychodzić na zajęcia na dwór. Jeśli jest nieskoszona łąka to kwitnie tu wiele gatunków roślin, są owady, przylatują do nas ptaki, a o to nam chodzi, żeby to miejsce żyło. Przy okazji jeśli chodzi o czereśnie, o jabłonie to będą z tego też owoce, które będą mogli jeść ludzie, ale również zwierzęta – mówi Marian Piszczek, biolog, nauczyciel w LO nr 14 we Wrocławiu.

Drzewa, krzewy i rośliny posadzone, a teraz tylko pozostaje pielęgnować sad i czekać na owoce.  

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy