Pierwszy w Polsce Integracyjny Inkubator Przedsiębiorczości SKRZYNIA rusza we Wrocławiu!

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
We Wrocławiu został otwarty pierwszy taki w Polsce Integracyjny Inkubator Przedsiębiorczości SKRZYNIA. Cel jest jeden – aktywizacja zawodowa osób z niepełnosprawnościami. Tutaj takie osoby będą mogły między innymi założyć firmę.

Inkubator nie powstałby bez Bartłomieja Skrzyńskiego, społecznika, który zrobił wiele dla osób z niepełnosprawnościami.

– Na pewno się cieszy. Prognozy pogody wskazywały na to, że będzie deszczowo. Załatwił nam (brat) dobrą pogodę. Myślę, że jest szczęśliwy – mówi Magdalena Kokot, siostra Bartłomieja Skrzyńskiego.

Powstało miejsce, które ma budować aktywny zawodowo świat bez barier dla osób z niepełnosprawnościami.

– Oferta skierowana jest do osób, które chcą założyć firmę jako osoby niepełnosprawne bądź dla tych, którzy chcą założyć firmy, które będą zatrudniały osoby z niepełnosprawnościami. Chcemy tutaj zaoferować im pomoc w zorganizowaniu swojej firmy, we wszystkich możliwych sposobach, które oferuje rynek zarówno państwowy, jak i organizacji pozarządowych – mówi Maciej Potocki, prezes Wrocławskiego Parku Technologicznego.

Wrocław pokazuje, że takie miejsca w Polsce są możliwe, a bariery trzeba niwelować. Osoby z niepełnosprawnościami mogą skorzystać w nowym inkubatorze z wsparcia dotyczącego rozpoczęcia swojej działalności, prowadzenia jej i dofinansowania. Będą się tu odbywać szkolenia i warsztaty.

– Mam nadzieję, że informacja o tym pójdzie w Polskę i że tego typu miejsca będą powstawały w innych miastach – zaznacza Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

Fundacja SENSoR już zajmuje jeden z pokojów w integracyjnym inkubatorze. Łukasz od 2007 roku porusza się na wózku, dzięki egzoszkieletowi mógł wstać na nogi.

– Podczas turnusu rehabilitacyjnego miałem możliwość pierwszy raz się spionizować i doświadczyć tego, że po dziewięciu latach znaczek toalety jest na wysokości mojego wzroku, a nie gdzieś wysoko. Następne uczucie, jak usiadłem z powrotem na wózek i to, że ziemię mam w zasięgu ręki. Wystarczy, że się pochylę i jej dotykam. Jest kompletnie inaczej – mówi Łukasz Siemież, Fundacja SENSoR.

Fundacja SENSoR zbiera pieniądze na to, aby taki egzoszkielet mógł pomóc kolejnym niepełnosprawnym.

– Przełamujemy tutaj bariery, jeśli chodzi o urządzenie – wykorzystujemy je do rehabilitacji. Praca z nim nie jest trudna. Pacjenci już na pierwszej sesji są w stanie wykonać kilkaset kroków. Urządzenie jest bardzo intuicyjne. Najlepsze jest to, że postępy są ogromne w różnych grupach pacjentów – mówi Grzegorz, fizjoterapeuta, Fundacja SENSoR.

Świat coraz bardziej przyjazny osobom z niepełnosprawnościami jest możliwy, a integracyjny inkubator przedsiębiorczości Skrzynia, to kolejny krok w tę stronę.

– Nie ma niepełnosprawności – niepełnosprawność siedzi w głowie. Każdy z nas ma pewne dysfunkcje. Jeśli ich nie ma dzisiaj, to pojawią się jutro – mówi Łukasz Siemież, Fundacja SENSoR.

Zobacz również

Pierwsze pieniądze ze środków europejskich popłynęły do Polski, ale czasu na realizację projektów jest niezwykle mało. Wrocław ma gotowe pomysły, które mogłyby zostać sfinansowane z KPO. Miasto będzie starać się także o refundację inwestycji, które zostały już skończone.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy