Pierwszy w Polsce Integracyjny Inkubator Przedsiębiorczości SKRZYNIA rusza we Wrocławiu!

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
We Wrocławiu został otwarty pierwszy taki w Polsce Integracyjny Inkubator Przedsiębiorczości SKRZYNIA. Cel jest jeden – aktywizacja zawodowa osób z niepełnosprawnościami. Tutaj takie osoby będą mogły między innymi założyć firmę.

Inkubator nie powstałby bez Bartłomieja Skrzyńskiego, społecznika, który zrobił wiele dla osób z niepełnosprawnościami.

– Na pewno się cieszy. Prognozy pogody wskazywały na to, że będzie deszczowo. Załatwił nam (brat) dobrą pogodę. Myślę, że jest szczęśliwy – mówi Magdalena Kokot, siostra Bartłomieja Skrzyńskiego.

Powstało miejsce, które ma budować aktywny zawodowo świat bez barier dla osób z niepełnosprawnościami.

– Oferta skierowana jest do osób, które chcą założyć firmę jako osoby niepełnosprawne bądź dla tych, którzy chcą założyć firmy, które będą zatrudniały osoby z niepełnosprawnościami. Chcemy tutaj zaoferować im pomoc w zorganizowaniu swojej firmy, we wszystkich możliwych sposobach, które oferuje rynek zarówno państwowy, jak i organizacji pozarządowych – mówi Maciej Potocki, prezes Wrocławskiego Parku Technologicznego.

Wrocław pokazuje, że takie miejsca w Polsce są możliwe, a bariery trzeba niwelować. Osoby z niepełnosprawnościami mogą skorzystać w nowym inkubatorze z wsparcia dotyczącego rozpoczęcia swojej działalności, prowadzenia jej i dofinansowania. Będą się tu odbywać szkolenia i warsztaty.

– Mam nadzieję, że informacja o tym pójdzie w Polskę i że tego typu miejsca będą powstawały w innych miastach – zaznacza Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

Fundacja SENSoR już zajmuje jeden z pokojów w integracyjnym inkubatorze. Łukasz od 2007 roku porusza się na wózku, dzięki egzoszkieletowi mógł wstać na nogi.

– Podczas turnusu rehabilitacyjnego miałem możliwość pierwszy raz się spionizować i doświadczyć tego, że po dziewięciu latach znaczek toalety jest na wysokości mojego wzroku, a nie gdzieś wysoko. Następne uczucie, jak usiadłem z powrotem na wózek i to, że ziemię mam w zasięgu ręki. Wystarczy, że się pochylę i jej dotykam. Jest kompletnie inaczej – mówi Łukasz Siemież, Fundacja SENSoR.

Fundacja SENSoR zbiera pieniądze na to, aby taki egzoszkielet mógł pomóc kolejnym niepełnosprawnym.

– Przełamujemy tutaj bariery, jeśli chodzi o urządzenie – wykorzystujemy je do rehabilitacji. Praca z nim nie jest trudna. Pacjenci już na pierwszej sesji są w stanie wykonać kilkaset kroków. Urządzenie jest bardzo intuicyjne. Najlepsze jest to, że postępy są ogromne w różnych grupach pacjentów – mówi Grzegorz, fizjoterapeuta, Fundacja SENSoR.

Świat coraz bardziej przyjazny osobom z niepełnosprawnościami jest możliwy, a integracyjny inkubator przedsiębiorczości Skrzynia, to kolejny krok w tę stronę.

– Nie ma niepełnosprawności – niepełnosprawność siedzi w głowie. Każdy z nas ma pewne dysfunkcje. Jeśli ich nie ma dzisiaj, to pojawią się jutro – mówi Łukasz Siemież, Fundacja SENSoR.

Zobacz również

Zamek Piastowski w Jaworze jest miejscem, które przez sporą część swojej historii pełniło funkcję więzienia, zarówno nazistowskiego, jak i komunistycznego. Jednak pod koniec lat 80. artystyczne środowiska zaczęły wykorzystywać jego przestrzeń do twórczości artystycznej. Obecnie jest to miejsce alternatywnej sztuki i muzyki.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy