Pierwszy w Polsce Wydział ds.Walki z Przestępczością Środowiskową

Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Do życia powołany został nowy Wydział ds. Walki z Przestępczością Środowiskową, który jest odpowiedzią na konieczność wykrywania wykroczeń i przestępstw przeciwko środowisku. Dzisiaj - 17.05 w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim przedstawiono szczegóły tego projektu podczas specjalnej konferencji prasowej.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska chce efektywniej walczyć z tzw. mafią środowiskową. Pierwszy w Polsce Wydział Zwalczania Przestępczości Środowiskowej będzie działał przy Dolnośląskim Wojewódzkim Inspektoracie Ochrony Środowiska i przeciwdziałał nielegalnym postępowaniu z odpadami i ściekami. Nowym elementem w walce z przestępczością środowiskową i szarą strefą będzie prawo, które pozwoli na nakładanie kar, sięgających nawet 10 mln zł.

Taki wydział ma być właśnie świadectwem na to, że Inspekcja ma narzędzia do tego, aby jeszcze szybciej reagować, aby szybciej interweniować w sprawach, które wymagają wiedzy specjalistycznej, wiedzy z pogranicza organów, które dotyczą ścigania, ale również w zakresie wiedzy o środowisku. I korzystania z wiedzy ekspertów w kwestii z czym tak naprawdę mamy do czynienia, z jakimi substancjami, z jaką materią, która następnie zebrana w całość może dać efekt w postaci przesłania tego do prokuratury, postawienia aktu oskarżenia, czy wyciągania konsekwencji wobec wszystkich tych, którzy takich nieprawidłowości się dopuszczają – mówi Jacek Ozdoba, sekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska.

Nowy wydział powstał z dniem 1 maja, w tej chwili już jest zorganizowany. Naczelnik wydziału wywodzi się ze służb, Paweł Pilszak ma doświadczenie i w wojsku i w straży granicznej, posiada doświadczenie związane z ochroną środowiska i od dwóch lat pracuje w WIOŚU. Także tutaj też wykorzystujemy doświadczenie naszych pracowników zdobyte w innych miejscach, w innej pracy do pracy przeciwko mafii środowiskowej – mówi Mariusz Wojewódka, Dolnośląski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska.

Walka z mafią środowiskową będzie możliwa dzięki współpracy wielu państwowych służb środowiskowych.

Jest policja, jest straż graniczna, jest Główny Urząd Nadzoru Górniczego, jest Inspekcja Transportu Drogowego, przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego, Wojewódzkie Zarządzanie Kryzysowe. To pokazuje, że zwalczanie przestępczości środowiskowej wymaga koordynacji wielu służb. Krótko mówiąc, wojewoda jest potrzebny, ponieważ musi koordynować wszystkie administracje zespolone – mówi Jarosław Obremski, wojewoda dolnośląski.

Nie bez powodu to właśnie Dolny Śląsk został wybrany na pierwsze w Polsce miejsce stworzenia takiego wydziału, miejscowości przygraniczne to te punkty, w których często dochodzi do naruszeń.

Tutaj mamy do czynienia głównie z transgranicznym przemieszczaniem odpadów, głównie z Niemiec. Będziemy prowadzić wzmożone kontrole na drogach, szczególnie tych przygranicznych we współdziałaniu z Inspekcją Transportu Drogowego i z Krajową Administracją Skarbową. Już takie działania prowadziliśmy jako grupa interwencyjno-wyjazdowa w tamtym roku, w tym roku mamy duże sukcesy i mam nadzieję, że teraz też tak będzie – mówi Paweł Pilszak, naczelnik Wydziału Zwalczania Przestępczości Środowiskowej.

Już pojutrze przedstawiciele Inspektoratu wraz ze służbami planują pierwszą w ramach nowego wydziału interwencje w jednym z dolnośląskich powiatów.

Najnowsze wiadomości

Najnowsze programy