Zmiany przede wszystkim dotyczą zwiększenia zakresu ochrony pieszego w rejonie przejścia dla pieszych. Obecne prawo drogowe zobowiązuje kierującego pojazdem zbliżającego się do przejścia dla pieszych do zmniejszenia prędkości i ustąpienia pierwszeństwa pieszemu. Zmiany dotyczą także pieszych, którym prawo drogowe zabrania korzystania z telefonu komórkowego podczas przechodzenia przez jezdnię. Zapytaliśmy mieszkańców Wrocławia co sądzą na temat takich zmian.
– Przepisy są dobre owszem. Co do przejść dla pieszych uważam, że to jest dobre, ale tylko w tym przypadku jeżeli to będzie przestrzegane przez wszystkich zarówno przez pieszych, jak i przez kierowców.
– Na pewno bezpieczność dla pieszych, ale z początkiem niebezpieczne dla kierowców bo zanim do tego się przyzwyczają może dojść do kilku kolizji, ale zobaczymy, czas pokaże.
– Uważam, że piesi nie powinni rozmawiać przez telefon na przejściach aczkolwiek dla kierowców to jest trochę ryzykowne to znaczy, że zatrzymywanie się w sytuacji, kiedy ktoś zbliża się do pasów może być trochę nie praktyczne, boje się że może dochodzić do wypadków, a piesi nie są chronieni w tej sytuacji. Ale ogólnie popieram, myślę, że wszyscy powinniśmy jeździć wolniej.
– Tak, o tym już słyszałam, bo to mnie dotyczy. Myślę, że to jest dobra zmiana, jeżeli są jakieś zmiany to tylko po to, żeby nam pomóc w życiu, a nie żeby nam je pogorszyć.
– Wiem, że od 1 czerwca jeżeli się wchodzi na przejście dla pieszych nie można używać telefonu komórkowego no i mamy pierwszeństwo przejścia, ale myślę, że zanim kierowcy i piesi do tego się przyzwyczają mogą być jeszcze duże kłopoty – mówią mieszkańcy.
Zmiany również zostały wprowadzone na drogach szybkiego ruchu. Tutaj z kolei kierowcy zobowiązani do zwiększenia odległości pomiędzy pojazdami. Bezpieczna odległość teraz wynosi połowę aktualnej prędkości, czyli na przykład kierowca jadący 100 km/h ma zachować odległość – 50 m. Oprócz tego została także zrównana prędkość w obszarze zabudowanym do 50 km/h w dzień i w nocy. Nowelizacja przepisów ruchu drogowego ma zmniejszyć liczbę wypadków drogowych zwłaszcza z udziałem najsłabiej chronionych uczestników ruchu drogowego.
Więcej informacji na temat nowych przepisów można znaleźć na stronie rządowej www.gov.pl.