Piesi mają pierwszeństwo. Nowe przepisy drogowe

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Od 1 czerwca weszły w życie zmiany dotyczące zasad ruchu drogowego. Nowe przepisy dotyczą zarówno pieszych, jak i kierowców oraz między innymi mają na celu poprawić bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego. Otóż co się zmieniło i jakich zasad musimy teraz przestrzegać?

Zmiany przede wszystkim dotyczą zwiększenia zakresu ochrony pieszego w rejonie przejścia dla pieszych. Obecne prawo drogowe zobowiązuje kierującego pojazdem zbliżającego się do przejścia  dla pieszych do zmniejszenia prędkości i ustąpienia pierwszeństwa pieszemu. Zmiany dotyczą także pieszych, którym prawo drogowe zabrania korzystania z telefonu komórkowego podczas przechodzenia przez jezdnię. Zapytaliśmy mieszkańców Wrocławia co sądzą na temat takich zmian. 

Przepisy są dobre owszem. Co do przejść dla pieszych uważam, że to jest dobre, ale tylko w tym przypadku jeżeli to będzie przestrzegane przez wszystkich zarówno przez pieszych, jak i przez kierowców.

Na pewno bezpieczność dla pieszych, ale z początkiem niebezpieczne dla kierowców bo zanim do tego się przyzwyczają może dojść do kilku kolizji, ale zobaczymy, czas pokaże.   

Uważam, że piesi nie powinni rozmawiać przez telefon na przejściach aczkolwiek  dla kierowców to jest trochę ryzykowne to znaczy, że zatrzymywanie się w sytuacji, kiedy ktoś zbliża się do pasów może być trochę nie praktyczne, boje się że może dochodzić do wypadków, a piesi nie są chronieni w tej sytuacji. Ale ogólnie popieram, myślę, że wszyscy powinniśmy jeździć wolniej.

Tak, o tym już słyszałam, bo to mnie dotyczy. Myślę, że to jest dobra zmiana, jeżeli są jakieś zmiany to tylko po to, żeby nam pomóc w życiu, a nie żeby nam je pogorszyć.

Wiem, że od 1 czerwca jeżeli się wchodzi na przejście dla pieszych nie można używać telefonu komórkowego no i mamy pierwszeństwo przejścia, ale myślę, że zanim kierowcy i piesi do tego się przyzwyczają mogą być jeszcze duże kłopoty – mówią mieszkańcy.

Zmiany również zostały wprowadzone na drogach szybkiego ruchu. Tutaj z kolei kierowcy zobowiązani do zwiększenia odległości pomiędzy pojazdami. Bezpieczna odległość teraz wynosi połowę aktualnej prędkości, czyli na przykład kierowca jadący 100 km/h ma zachować odległość – 50 m. Oprócz tego została także zrównana prędkość w obszarze zabudowanym do 50 km/h w dzień i w nocy. Nowelizacja przepisów ruchu drogowego ma zmniejszyć liczbę wypadków drogowych zwłaszcza z udziałem najsłabiej chronionych uczestników ruchu drogowego.

Więcej informacji na temat nowych przepisów można znaleźć na stronie rządowej www.gov.pl.

Zobacz również

Po katastrofie z 2022 roku Odra nadal jest w bardzo kiepskim stanie. Marszałek Sejmu Szymon Hołownia spotkał się dzisiaj ze środowiskiem proekologicznym Wrocławia, aby przedyskutować to, co można zrobić, aby poprawić stan jakości rzeki Odry oraz innych rzek w Polsce.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy