Dawne wyprawy między innymi w wysokie regiony Kaukazu w północno-zachodniej Gruzji doczekają się wyjątkowego cyklu reportaży dostępnego online w Teatrze ZAR. Teatr ZAR współpracujący z Instytutem Grotowskiego otrzymał dofinansowanie na działalność artystyczną co w czasie pandemii daje możliwość utrzymania kontaktu z widzami.
– Nie tylko porządkujemy nasze archiwa, ale autentycznie przekuwamy to w nową jakość– mówi Jarosław Fret z Teatru ZAR.
Co robi Teatr ZAR? Sam o sobie mówi, że kultywuje etos pracy grupowej. Wbrew ogólnemu pojęciu teatru widzialnego, ZAR zwraca uwagę na moc dźwięków, które w teatrze mają siłę przekazu jak obraz.
–Składamy programy w audycje. Oczywiście mówimy, przedstawiamy źródła. Mamy też część warsztatową, tak naprawdę lekcje muzyczne bo cała praca dotyczy głosu i jest związana z głosem więc też chcemy się dzielić nie tyle naszą metodą co sposobami pracy– dodaje Jarosław Fret.
To podczas wyprawy do Gruzji, na Kaukazie, twórcy teatru spotkali ZAR, czyli tradycję śpiewu pogrzebowego.
Praca zespołu czerpie z myśli, że ,,Bóg stworzył teatr dla tych, którym nie wystarcza Kościół’’, dzięki temu widzowie cyklu spotkają się z unikalnymi nagraniami chrztu w rzece w Iranie.
–Przedstawiamy także konteksty naszej pracy np. Chrzest, absolutnie oryginalne nagranie sprzed dwudziestu lat chrztu w rzece Karun w południowym Aphazie, zupełnie dzisiaj niedostępne– wyjaśnia Fret.
Nagrania i dokumenty są wyjątkowe i niedostępne, ale działalność Teatru ZAR ma pozostać na dłużej.
Cykl cotygodniowych publikacji dostępny będzie bezpłatnie od 9 lipca, materiały będą dostępne na stronie www.teatrzar.net