Rak piersi jest w Polsce najczęstszym nowotworem złośliwym. Co roku taką diagnozę słyszy 22 tysiące kobiet. Wykrywalność raka piersi we wczesnym stadiumu wynosi zaledwie 40%. Liczba wyleczeń, długoletnich przeżyć czy całkowitych wyleczeń nawet jest coraz większa.
–Natomiast niezbędne są trzy warunki. My spełniamy tak naprawdę środkowy z nich, czyli dostępność terapii zarówno zabiegowych, jak i radioterapii, hormonoterapii, leków, jest praktycznie taka jak w każdym innym kraju na świecie. Natomiast niestety rozpoznajemy raka piersi dużo później, co niestety powoduje, że efekty wdrażania tego leczenia są gorsze. I druga rzecz, której nie mamy, opieka po leczeniu. Wiele kobiet zostaje samych – mówi prof. Andrzej Fal, Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu.
Dlatego Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu propaguje profilaktykę wśród swoich pracowników i studentów.
– Badam się regularnie. Szczęśliwie w takim towarzystwie się obracam, którego nie muszę namawiać do badań, bo też badają się regularnie. Natomiast dzisiaj prowadzę bardzo poważną akcję i wszystkich wysyłam na badania – mówi prof. Ewa Stańczyk – Hugiet, prorektorka UE we Wrocławiu,
Zainteresowaniem cieszyły się badania mammograficzne, cytologiczne, już mniej, i dotyczące osteoporozy. Najwięcej osób zgłosiło się na badania znamion.
– Już u kilku osób wykryliśmy atypowe, czyli nieprawidłowe znamiona, które wymagają weryfikacji, czyli wycięcia chirurgicznego badania pod mikroskopem. Póki co na szczęście jeszcze nie było ani czerniaka, ani nawet raka skóry. Bardzo duże zainteresowanie, bo samych zapisanych osób było 170, ale ponieważ uruchomiliśmy dodatkowe gabinety, no to już jest ponad 200 i to grubo – mówi dr Marcin Ziętek, DCOPIH we Wrocławiu.
Ale kolor różowy zobowiązuje, więc mammografia była dziś najważniejsza.
– Właśnie niestety się nie badam, ale tak myślę, że po dzisiejszych wykładach chyba pora by była zacząć. No i chyba już wiekiem tak z tego co słyszałam od listopada bym się „łapała” na mammografie, więc chyba to już jest taki moment, że trzeba by było się tym zainteresować – mówi Katarzyna, pracuje na UE we Wrocławiu.
Właśnie dla takich osób będą organizowane kolejne tego typu akcje profilaktyczne. Plan już jest.
– Trochę wychodzimy szerzej. Chcemy tym różowym październikiem zapoczątkować takie badania diagnostyczne szerzej. W styczniu planujemy badania w kierunku osteoporozy. Planujemy też w późniejszym terminie. Takie badania i wykłady szkoleniowe dla studentów w kierunku zmian skórnych i wykrywania czerniaka – dodaje prof. Ewa Stańczyk – Hugiet, prorektorka UE we Wrocławiu.