Bartek już z innego poziomu nadzoruje przebieg tego plebiscytu, nie ma go już z nami tutaj. Od tego roku ten plebiscyt będzie nosić jego imię, czyli Bartłomieja Skrzyńskiego, po to, żeby jednak pokazywać, że te jego ślady są wyraźne – mówi Adam Komar, współzałożyciel Fundacji Potrafię Pomóc.
Certyfikaty nagradzają inicjatywy wspierające osoby z niepełnosprawnościami. Nagrody przyznaje specjalna kapituła.
Do naszej kapituły dołączyliśmy jeszcze siostrę Bartka Skrzyńskiego – Magdę, która bardzo dobrze zna środowisko, zna tę tematykę i będzie gwarantem kontynuacji tego dzieła. Są tam również laureaci poprzedniej edycji, jak również przedstawiciele Urzędu Miasta. Myślę, że to będzie szczególne wyróżnienie, zwłaszcza w tym roku – mówi Adam Komar.
W 2018 roku certyfikat „Wrocław bez barier” zdobyła inicjatywa architektoniczna, której projekt powstał na Politechnice Wrocławskiej. Laureatkami zostały: dr Natalia Ratajczak-Szponik, Teresa Marek ze Stowarzyszenia Wspierania Rozwoju Osób Niepełnosprawnych oraz Dominika Zawadzka z Akademii Wychowania Fizycznego.
Ten projekt był projektem społecznym, był projektem interdyscyplinarnym, łączącym różne obszary, różne umysły studentów z Politechniki, z ASP, z AWF. Łączyliśmy różne spojrzenia studentów na potrzeby osób z niepełnosprawnością – mówi Dominika Zawadzka z AWF we Wrocławiu.
Celem inicjatywy było dostosowanie mieszkań do różnych niepełnosprawności – ruchowych, poznawczych i tych dotyczących wzroku.
Sprawy osób z niepełnosprawnościami są nam bardzo bliskie z racji tego, że w tej chwili z powodu coraz bardziej humanitarnego podejścia do takich osób, chcemy pokazać, że te osoby są równe. Chcemy pokazać, że te osoby nie mają być wykluczone społecznie, tylko moją podlegać włączeniu społecznemu – mówi Dominika Zawadzka.
Kandydatury do plebiscytu „Wrocław bez barier” można zgłaszać do 6 listopada do godziny 16:00. Formularz i regulamin znajdują się na stronie Fundacji „Potrafię Pomóc”.