Po 27 latach wraca pociąg do Świeradowa – Zdroju

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Ruszył trzeci etap budowy linii kolejowej do Świeradowa-Zdroju. To tu, po 27 latach, zagoszczą pociągi Kolei Dolnośląskich.

– Ważna dla nas inwestycja, w której bierzemy udział jako Świeradów-Zdrój, to jest powrót po 27 latach połączenia kolejowego do Świeradowa-Zdroju. Głównym inwestorem jest marszałek województwa, który pozyskał na 16 kilometrów kilkadziesiąt milionów złotych dofinansowania z funduszy europejskich. I ostatni odcinek dosłownie 500 metrów budujemy my jako samorząd. To jest wartość 4 milionów złotych z dofinansowaniem ze środków rządowych. Dla nas, dla miejscowości turystycznej, którą odwiedza ponad milion turystów rocznie, jest to strategiczna inwestycja– mówi Roland Marciniak, burmistrz Świeradowa-Zdroju.

Ostatni pociąg pasażerski odjechał 11 lutego 1996 roku o godzinie 17:00. Decyzję o rewitalizacji dwóch linii kolejowych podjęto 28 marca 2022 r.  Projekt dofinansowywany jest ze środków unijnych oraz z budżetu państwa.

– Oczywiście dla mieszkańców to jest też powrót okna na świat. Coraz więcej oczywiście osób korzysta z tej komunikacji publicznej, przyłączenie się do systemu kolei polskich, ale również niemieckich i czeskich, to dla mieszkańców jest naprawdę bardzo atrakcyjne, bo wsiadając do pociągu w Świeradowie-Zdroju z przesiadką w niemieckim Görlitz można skorzystać z europejskiej sieci kolejowej. Także dla naszych mieszkańców to jest naprawdę też spore wydarzenie, a przede wszystkim ułatwienie- mówi Roland Marciniak, burmistrz Świeradowa-Zdroju.

Pierwszy pociąg z Gryfowa Śląskiego do Świeradowa-Zdroju powinien pojechać jeszcze w tym roku.

Zobacz również

Już od ponad 20 lat we Wrocławiu są organizowane różnego rodzaju kampanie informacyjne i edukacyjne w zakresie profilaktyki HIV. Są one skierowane do wszystkich mieszkańców Wrocławia, ale szczególnie do młodzieży. W tym roku tego typu kampania odbyła się pod hasłem „WROC.WIN.WITH.HIV”, która była skierowana do uczniów wrocławskich szkół. Do kampanii dołączyło 16 wrocławskich szkół i łącznie ponad 11 tysięcy uczniów. Podsumowaniem tej kampanii była konferencja, która odbyła się w przededniu Światowego Dnia Walki z AIDS.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy