Na wystawie można oglądać obrazy przedstawiające najważniejsze wydarzenia historyczne Polski namalowane specjalnie na światową wystawę w Nowym Jorku. Obrazom towarzyszom zdjęcia oraz film nakręcony podczas wystawy w 1939 roku.
– „Łukaszowcy. Nowy Jork ’39” to jest pierwsza wystawa w tym sezonie w Ossolineum przy ul. Szewskiej otwarta na szerszą publiczność. Proszę do nas przychodzić i nas odwiedzać. To jest niesamowita kolekcja siedmiu obrazów przedstawiająca najważniejsze momenty w historii Polski. Kolekcja namalowana w dwudziestoleciu międzywojennym, specjalnie na wystawę światową w Nowym Jorku – mówił Marek Mutor, wicedyrektor Zakładu Narodowego im. Ossolińskich.
Znaleźć tu można 4 warstwy historyczne: Pierwsza to wystawa w Nowym Jorku w 1939 roku, która miała pokazać idealny, futurystyczny świat. Druga to zbudowanie pawilonu polskiego podczas tej wystawy i pokazanie nowoczesnego kraju, który odzyskał niepodległość niespełna dwadzieścia lat wcześniej. Trzecia warstwa historyczna to sami Łukaszowcy, czyli malarze z bractwa św. Łukasza, którzy malowali obrazy równocześnie tworząc wspólnie przy użyciu tradycyjnych technik malarskich. I czwarta warstwa to sama treść siedmiu obrazów mających symbolizować ważne wydarzenia z historii Polski od Zjazdu Gnieźnieńskiego po Konstytucję 3 Maja.
– Kiedy zamknięto wystawę w Nowym Jorku te obrazy nie mogły do okupowanej polski wrócić. Po drugiej wojnie światowej też nie mogły wrócić ze względu na dyktaturę komunistyczną i do ubiegłego roku one były w Syracuse pod Nowym Jorkiem. Nie były znane szerszej polskiej publiczności, ani same obrazy, ani te warstwy historii, które się za nimi kryją. I chcieliśmy je pokazać w Ossolineum. To jest drugi pokaz po powrocie do kraju. Pierwszy był w Muzeum Narodowym w Warszawie i cieszył się ogromną popularnością- mówił Łukasz Kamiński, dyrektor Zakładu Narodowego im. Ossolińskich.
Wystawa „Łukaszowcy. Nowy Jork 39” jest czynna do końca maja. Można ją oglądać w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich od wtorku do niedzieli, w godzinach od 10.00 do 17.00. Wstęp na wystawę jest bezpłatny.