Po raz pierwszy ogłoszono standardy leczenia bólu w Polsce

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Specjaliści szacują, że w Polsce z powodu bólu cierpi 8,5 mln osób. Do tej pory nie obowiązywały żadne standardy dotyczące leczenia takich chorych. Minister zdrowia w USK we Wrocławiu ogłosił nowe przepisy dotyczące takiego postępowania. Ale eksperci już mówią, że minie dużo czasu, zanim zaczną te standardy obowiązywać, bo za tymi przepisami nie pójdą na razie żadne dodatkowe środki finansowe.

W świetle kamer telewizyjnych minister zdrowia poinformował, że podpisał rozporządzenie wprowadzające standardy opieki nad pacjentami cierpiącymi z powodu bólu różnego pochodzenia. Na razie w warunkach ambulatoryjnych, czyli w poradniach. 

 

  • Tutaj we Wrocławiu mamy taką poradnię kompleksowego leczenia bólu zarówno wykorzystując tradycyjne techniki rehabilitacyjne, ale też włączając porady psychologiczne, bo rozmawialiśmy ze specjalistami, że to jest bardzo ważny aspekt leczenia bólu przewlekłego – mówi Adam Niedzielski, minister zdrowia.     

To szczególnie ważne dla pacjentów, którzy cierpią latami. Często w milczeniu, nie szukając pomocy i wsparcia. 

  • Bólu przewlekłego nie widać u naszych pacjentów, jest to choroba niewidoczna. Nasi pacjenci boją się mówić, że ich boli. Boją się lekceważącego podejścia, ale miejmy nadzieję, że to się zmieni – mówi dr Magdalena Kocot-Kępska, Polskie Towarzystwo Badania Bólu. 

Teraz lekarze POZ będą mieli obowiązek przeprowadzić z pacjentem szczegółowy wywiad dotyczący oceny dolegliwości i  nasilenia bólu. 

Rozporządzenie wprowadza standard opieki, który zaczyna się od pytania – czy boli? I to jest ważny punkt, żebyśmy to my lekarze zaczęli rozmowę z pacjentem, czy ból u pacjenta występuje – mówi prof. Agnieszka Mastalerz-Migas, konsultantka krajowa w dziedzinie medycyny rodzinnej. 

Lekarze mają lepiej diagnozować pacjentów – mówili specjaliści. 

Musimy wziąć się do pracy, przekazać te informacje i uczyć się tak, jak nakazuje ustawa o zawodzie lekarza, uczymy się całe życie i tego standardu też musimy się nauczyć i będziemy współpracować, żeby edukować lekarzy i poprawić jakość opieki nad pacjentem – dodaje prof. Agnieszka Mastalerz-Migas, konsultantka krajowa w dziedzinie medycyny rodzinnej.

To lekarze POZ będą kierować pacjentów do specjalistycznych placówek leczenia bólu, które już są i które na brak pacjentów nie narzekają. 

  • Standardy organizacyjne realnie będą pozwalać na to, żeby ten dostęp do leczenia bólu był dostępny, aby ta dostępność była realizowana, aby ci pacjenci byli leczeni wg tego samego schematu – mówi Bartłomiej Chmielowiec, Rzecznik Praw Pacjenta.
  •    

Z bólem trzeba walczyć – to oczywiste, tylko czy rozporządzenie ministra zdrowia – bez żadnych dodatkowych środków –  w tym pomoże? Czas pokaże. 

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy