„Po stronie kobiet” w trakcie Europejskiej Nocy Literatury

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Jubileuszowa Europejska Noc Literatury przed nami. 10. Edycja pod hasłem „Po stronie kobiet” odbędzie się na wrocławskich Karłowicach. My jesteśmy na placu Piłsudskiego, który będzie centrum wydarzeń. Pierwsze czytanie już w sobotę 21 sierpnia o godz. 18:00.

10 książek, 10 czytających i 10 zielonych miejsc na północy Wrocławia. Tak przedstawia się plan jubileuszowej edycji Europejskiej Nocy Literatury. Anna Dziewit-Meller, tegoroczna kuratorka wybrała dzieła, które mają pokazać wyjątkowość kobiecego doświadczenia, stąd hasło „Po stronie kobiet”.

Mamy tutaj Jane Austen i ,,Emmę”, ,,Drugą Płeć” i Simone de Beauvoir, mamy zupełnie współczesne, zarówno powieści, jak i takie teksty bardziej eseistyczne, czyli Rebece Solnit. Mamy reportaże, mamy znakomitą książkę noblistki Swietlany Aleksijewicz ,,Wojna nie ma w sobie nic z kobiety”. Chciałam pokazać różne aspekty, życia i twórczości kobiet na przestrzeni wieków – mówi Anna Dziewit-Meller, kuratorka 10. Europejskiej Nocy Literatury.

Do tej pory edycje Europejskiej Nocy Literatury, szczególnie te pierwsze, odbywały się w centrum miasta i troszeczkę już wyeksploatowaliśmy nasze możliwości, jeżeli chodzi o lokalizację w centrum, stąd też chętnie wychodzimy poza nie. W tym roku eksplorujemy północ, czyli zieloną enklawę. Miasto ogród – Karłowice, będziemy w tym roku wędrować wzdłuż alei Jana Kasprowicza tuż za Odrą – mówi Romana Pomianowska, koordynatorka Europejskiej Nocy Literatury.

Kiedy my przygotowywaliśmy tegoroczną edycję, kiedy zaczynaliśmy pracę koncepcyjną, to był październik ubiegłego roku, czyli taki moment dosyć szczególny, kiedy przez Polskę przetaczały się strajki i protesty w ramach Strajku Kobiet. I chyba też atmosfera tamtych dni, w jakimś sensie wpływa na to, co my dzisiaj będziemy czytać i czym będziemy się zajmować. Bardzo się cieszę, że kontynuujemy refleksję nad rolą kobiet w społeczeństwie, nad zmieniającą się – czasem na gorsze – naszą sytuacją – dodaje Anna Dziewit-Meller, kuratorka 10 Europejskiej Nocy Literatury.

Katarzyna Herman, Joanna Trzepiecińska, będzie z nami jeszcze Ewa Szykulska, Zofia Wichłacz i Gabriela Moskała. Jeżeli chodzi o mężczyzn, zaprosiliśmy w tym roku: Andrzeja Grabowskiego, Janusza Chabiora, Cezarego Łukaszewicza, Tomasza Ziętka i Andrzeja Chyrę – dodaje Romana Pomianowska, koordynatorka Europejskiej Nocy Literatury.

Mogę powiedzieć tyle, że jeżeli idzie o Rebecce Solnit, czyli taki tekst z książki ,,Mężczyźni objaśniają mi świat”, wydaje mi się że jest to jedna z najważniejszych książek dla wielu kobiet w Polsce w ostatnich latach, że ten fragment jest absolutnie elektryzujący. To jest taki fragment który, będzie stawiał na baczność różne osoby, w dodatku będzie interpretowany przez wspaniała Zofię Wichłacz, więc już nie mogę się doczekać, aby go posłuchać – podkreśla Anna Dziewit-Meller, kuratorka 10 Europejskiej Nocy Literatury.

Na czas wydarzenia plac Piłsudskiego zostanie wyłączony z ruchu dla samochodów. Na miejscu będzie specjalnie przygotowanym booktruck księgarni ,,Tajne komplety”.

Zobacz również

Zamek Piastowski w Jaworze jest miejscem, które przez sporą część swojej historii pełniło funkcję więzienia, zarówno nazistowskiego, jak i komunistycznego. Jednak pod koniec lat 80. artystyczne środowiska zaczęły wykorzystywać jego przestrzeń do twórczości artystycznej. Obecnie jest to miejsce alternatywnej sztuki i muzyki.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy