Pociąg do Niepodległości

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Pociąg do Niepodległości to jedyna taka atrakcja na Dolnym Śląsku. Rekonstruktorzy obecni w składzie będą opowiadali na pokładzie pociągu o naszej polskiej historii.

Podróż jest przypomnieniem przejazdu pociągiem Józefa Piłsudskiego 11 listopada 1918 roku do Warszawy. Ponieważ nie możemy tego inaczej uczcić – wpadliśmy na pomysł, żeby zrobić taką właśnie przejażdżkę pociągiem – mówi Stanisław Mielski wcielający się w postać Marszałka. 

W pociągu aktorzy odgrywali role historycznych postaci – oprócz Józefa Piłsudskiego można było spotkać osoby, towarzyszące Marszałowi w przejeździe, który odbył się 102 lata temu. Ówczesna podróż poprzedzała spotkanie z Radą Regencyjną, która miała przekazać Piłsudskiemu władzę. 

Pociąg w wyjątkową podróż wyruszył z Dworca Głównego, przejechał przez Legnicę i Lubin. W pociągach Kolei Dolnośląskich na pasażerów czekało sporo innych informacji historycznych. W składach wywieszono plakaty i prezentacje przywołujące nazwiska osób, które na wieki zapisały na kartach polskiej historii: Romana Dmowskiego, Ignacego Paderewskiego, Wincentego Witosa czy Ignacego Daszyńskiego.

Przejdziemy się po pociągu, przypomnimy o tych czasach. To bardzo ważne, w dzisiejszych jak widać trudnych warunkach, zorganizować coś innego jest bardzo ciężko – ale trzeba zrobić tyle, ile się da – mówi Stanisław Mielski.

Pociąg do Niepodległości to efekt współpracy Kolei Dolnośląskich oraz Instytutu Pamięci Narodowej. Swój bieg rozpoczął w stolicy Dolnego Śląska we Wrocławiu, a zakończył w Głogowie.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy