Pociągi hybrydowe w Kolejach Dolnośląskich. Impuls II już na torach

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Impuls II to pociąg hybrydowy, który od 5 października będzie kursować między Wrocławiem a Trzebnicą. Docelowo skład Kolei Dolnośląskich na zasilić 19 takich pojazdów.

Pociąg hybrydowy to taki, który ma dwa napędy systemu. Oznacza to między innymi, że dojedzie tam, gdzie nie dochodzi trakcja, ponieważ będzie mógł skumulować tyle energii, aby dotrzeć do celu. Hybrydowy to także bardziej ekologiczny.

W przyszłości będzie możliwość zamontowania kondensatora, czyli można powiedzieć, takiego power banka, który w momencie hamowania tego pojazdu, będzie się ładować. Przy rozruchu pojazdu, gdzie nie ma linii trakcyjnej, będzie w pewnym sensie mógł ten pojazd napełnić – mówi Łukasz Romaniecki, Koleje Dolnośląskie. 

Od 5 października pasażerowie Kolei Dolnośląskich będą mogli podróżować ze stacji Wrocław Główny do Trzebnicy. Od grudnia ma być czynna linia od Świdnicy, przez Sobótkę, Kobierzyce, Bielany i Partynice. Dwa napędy systemu to nie jedyne ekologiczne rozwiązanie w pociągach hybrydowych. 

Jest to trasa, która przez wiele ostatnich lat była w złym stanie, nie była użytkowana. Dzięki staraniu wielu osób, w tym Samorządu Województwa Dolnośląskiego ta trasa wraca do żywych, jest modernizowana. Chcemy, aby na tej nowoczesnej trasie pojechały jak najnowocześniejsze pociągi – mówi Grzegorz Macko, wicemarszałek województwa dolnośląskiego. 

Mamy na przykład ekologiczne wyświetlacze, pierwsze takie w Polsce, które zużywają bardzo mało energii. Są zamontowane z tych pociągach i to pierwsze wychodzące do przodu, jeśli chodzi o ekologię, rozwiązania w kraju. Najważniejsza rzecz to komfort podróżnych, czyli możliwość podróżowania pociągiem bez przesiadki – mówi Damian Stawikowski, prezes Kolei Dolnośląskich. 

Jak mówi marszałek województwa dolnośląskiego, Cezary Przybylski, pociągi hybrydowe to w obecnych czasach konieczność, mimo że są o wiele droższe od tradycyjnych składów. 

Zakupiliśmy 19 pociągów dla Kolei Dolnośląskich, które są w trakcie dostaw, na kwotę 550 milionów złotych – mówi Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego. 

Jeden pociąg to koszt około 28 milionów złotych. Takie przedsięwzięcie wymagało finansowego wsparcia z zewnątrz. 

To jest też dobrodziejstwo tego, że jesteśmy w Unii Europejskiej. Wiele z tych środków pochodzi z regionalnego programu operacyjnego, ale też tych programów krajowych. Chcemy sięgnąć również do innych rządowych projektów – mówi Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego. 

Impuls II już działa. Jeszcze w tym roku na tory mają wyjechać kolejne pociągi hybrydowe. 

Zobacz również

Wrocław zaraz po Warszawie miał jeden z największych wyników, jeśli chodzi o frekwencje w wyborach do Europarlamentu. W stolicy Dolnego Śląska głosowało około 50% osób uprawnionych. To o 10% więcej niż średnia krajowa. Sześciu europosłów trafi do Parlamentu Europejskiego z okręgu numer 12. Okręg numer 12 obejmuje Dolny Śląsk i Opolszczyznę. Dwóch europosłów będzie z koalicji obywatelskiej, dwóch z PiSu, jeden z Konfederacji i jeden z Lewicy. Czy taki wynik wyborów oraz frekwencja zaskoczyła ekspertów?

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy