Pociągi na Dworcu Świebodzkim? Brak konkretów

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Dwa lata temu premier Mateusz Morawiecki stojąc dokładnie w tym miejscu, w którym jestem teraz ogłosił, że na Dworzec Świebodzki powrócą pociągi. Podczas konferencji prasowej podziękował za zaangażowanie politykom Prawa i Sprawiedliwości. Premier nie podał żadnej konkretnej daty. Po dwóch latach niewiele się w tej sprawie wydarzyło. O przyszłości Dworca Świebodzkiego dyskutowali radni sejmiku wojewódzkiego.

Ten dworzec jest zgłoszony, dojazd na ten dworzec, te niecałe 2 kilometry torów i ich elektryfikacja. To jest jeden z projektów, które samorząd województwa zgłasza do programu Kolej Plus. Jest deklaracja wsparcia finansowego ze strony samorządu miasta, w związku, z czym zakładam, że pociągi na Dworzec Świebodzki wrócą, tylko to jeszcze pewnie potrwa jakieś 3-4 lata – mówi Patryk Wild, Bezpartyjni Samorządowcy.

– Kolej to najważniejsze zadanie samorządu dolnośląskiego, oprócz ochrony zdrowia. Mamy piękną sieć, zróbmy ją tak, żeby dobrze służyła mieszkańcom, oczywiście, uwzględniając różne okoliczności lokalne, czyli i obszary peryferyjne i jądro tego systemu, czyli kolej aglomeracyjną – mówi Marek Skorupa, Koalicja Obywatelska.

Dworzec potrzebny jest już teraz. Jego uruchomienie potrzebne jest już teraz. Ta estakada, która wjedzie na Dworzec Główny powoli się zatyka, ten ruch pociągów jeszcze się nieco zwiększy w związku z liniami kolejowymi, które są oddawane do użytku i po których będą jeździć kolejne pociągi. No i w pewnym momencie jej przepustowość zostanie już osiągnięta, a kolejny dworzec będzie absolutną koniecznością – mówi Jerzy Michalak, Bezpartyjni i Samorządowcy.

O kolei aglomeracyjnej od wielu lat się rozmawia we Wrocławiu. Niestety na dzień dzisiejszy mamy jedynie problem braku zainteresowania ze strony miasta taką koleją. Tutaj wspólnie w sejmiku podejmowaliśmy uchwałę, gdzie na wniosek aktywistów z Akcji Miasto, sejmik zobowiązał zainteresować się tym tematem. Niebawem będziemy przeprowadzać konsultacje z samorządowcami. Tu zabrakło lidera po stronie miasta, bo zazwyczaj ci liderzy to są prezydenci wielkich miast. Z przykrością stwierdzam, że Wrocław takiego lidera nie miał i nie ma – mówi Piotr Karwan, Prawo i Sprawiedliwość.

Kolej jest regionalna, sieć jest państwowa, kolej regionalną prowadzi samorząd województwa. Myśmy to już ustalili, według mnie, tą uchwałą, że zarząd województwa ma być liderem tego projektu i ma on wspólnie z samorządowcami realizować to oczywiście z ich udziałem finansowym, ale do tego jest potrzebny jasny dla wszystkich model rozdzielenia kosztów tego przedsięwzięcia – podkreśla Marek Skorupa, Koalicja Obywatelska.

Mówiąc o kolei aglomeracyjnej i uruchomieniu Dworca Świebodzkiego, konieczna jest współpraca. Współpraca samorządu oraz miasta i ona powinna absolutnie być. Ja bym chciała, żeby jak najszybciej pojawiły się pociągi na Dworcu Świebodzkim, bo jak wiemy, to właśnie kolej staje się alternatywą i ona stanie się za chwilę alternatywą do zatkanego Wrocławia, a Wrocław już obecnie się zatyka i coraz ciężej się po nim poruszamy, więc musi powstać dobra kolej aglomeracyjna. Dla mnie takimi przykładami jest Zurych i Berlin. Wiemy jak to funkcjonuje, znowu mamy dobre praktyki za granicą także podpytajmy tych liderów i czerpmy z tych wzorców – mówi Magdalena Piasecka, Nowoczesna Plus.

Radni sejmiku podczas październikowej sesji jednogłośnie przyjęli uchwałę o podjęciu działań na rzecz stworzenia kolei aglomeracyjnej wokół największych miast regionu.

Zobacz również

Zamek Piastowski w Jaworze jest miejscem, które przez sporą część swojej historii pełniło funkcję więzienia, zarówno nazistowskiego, jak i komunistycznego. Jednak pod koniec lat 80. artystyczne środowiska zaczęły wykorzystywać jego przestrzeń do twórczości artystycznej. Obecnie jest to miejsce alternatywnej sztuki i muzyki.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy