Pod niebem Dolnego Śląska: odkryj zamek księcia Henryka w Staniszowie 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Zamek księcia Henryka został wybudowany w 1806 roku. Z 15-metrowej wieży rozpościera się widok na przepiękne pasmo Karkonoszy. Do zamku można dotrzeć, wybierając jedną z trzech leśnych dróg z oznaczeniami turystycznymi.

Zamek księcia Henryka położony jest we wsi Staniszów na Dolnym Śląsku. Jest jednym z wyjątkowych obiektów historycznych tego regionu. Usytuowany jest w malowniczej okolicy, otoczony górami i lasami.

Według niemieckich źródeł zamek miał zostać wybudowany w XIX wieku przez księcia Henryka von Reuss ze Staniszowa, natomiast podczas wykopalisk archeologicznych znaleziono tutaj ceramikę XIII-wieczną, co świadczy o tym, że na wzgórzu tym historia osadnictwa sięgała dużo dalej niż XIX wiek — mówi Marcin Chalecki, właściciel Zamku Księcia Henryka.

Do zamku można dotrzeć, wybierając jedną z kilku leśnych dróg z oznaczeniami turystycznymi. Szlak żółty prowadzący ze Staniszowa. Jego przejście trwa około 30 minut. Szlak żółty od strony Sosnówki, na którego pokonanie potrzeba około 20 minut. Szlak niebieski z Marczyc, którego przejście trwa 15 minut. Dawniej najbardziej popularna była trochę dłuższa trasa wiodąca z Cieplic przez Marczyce. Dotarcie nią na zamek zajmuje około półtorej godziny.

Bardzo lubimy chodzić. Dużo chodzimy z moją koleżanką, z Rajdem na Raty i na Zamku Henryka byłam kilka lat temu, jak był jeszcze w remoncie. Także w środku stały takie rusztowania, nie można było wchodzić. Jest to bardzo urokliwe miejsce z przepięknymi widokami na Karkonosze, ale my lubimy chodzić, więc chodzimy — mówi Genowefa Stebelska, mieszkanka Jeleniej Góry.

Właśnie, nawet jak szliśmy tutaj z koleżanką, to rozmawialiśmy, że ktoś miał fajny pomysł, że to były takie ruiny, a teraz coś się dzieje, jest gdzie chodzić. Następna atrakcja w okolicach Jeleniej Góry — mówi Anna Gąsiorowska, mieszkanka Jeleniej Góry.

Zamek księcia Henryka w Staniszowie stanowi niezwykłą atrakcję, która nie tylko inspiruje, ale także zaprasza do podróży przez czas i przestrzeń, odkrywając zapomniane historie i legendy. 

To są piękne widoki, świeże powietrze i piękny Zamek Księcia Henryka, który też można zwiedzać a z drugiej strony można zobaczyć wszystkie szczyty, Mamy Śnieżkę, Kopę i Szrenicę. Natura, przyroda i historia — mówią Katarzyna Zdziebkowska i Aneta Wertkowiak, mieszkanki Ostrowa Wielkopolskiego.

Zdecydowanie największym atutem zamku jest 15-metrowa wieża, z której można podziwiać panoramę Karkonoszy, jak również tarasy widokowe znajdujące się za zamkiem. Dlatego zapraszam serdecznie wszystkich turystów wybierających się w Karkonosze do odwiedzenia Zamku Księcia Henryka. Po wcześniejszej rezerwacji czekać tutaj będą na Was takie atrakcje jak spotkanie z konikiem, wspinaczka skałkowa, ognisko czy półkolonie dla najmłodszych — mówi Marcin Chalecki, właściciel Zamku Księcia Henryka.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy