Podróż pociągiem do przeszłości. Pociąg repatriantów na stacji w Sycowie zachwycał mieszkańców

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Na stacji kolejowej w Sycowie pojawił się historyczny, zabytkowy pociąg repatriantów. To wydarzenie od lat cieszy się popularnością wśród mieszkańców gminy Syców, ale też Oleśnicy, bo to na tej trasie linii kolejowej nr 181, kursuje zabytkowy pociąg. Przyjeżdża też z osobami przebranymi w stroje powojenne, ale też z lat 70-tych.

Pamiętam tamte czasy, jak to było dawniej i tak mniej więcej żeśmy dopasowali te stroje. 

-Wszystko było w szafie pod ręką? Czy trzeba było coś wypożyczyć? 

Akurat wszystko mieliśmy w szafie, ale trzeba było trochę odszukać, odgrzebać – mówią uczestnicy.

Takie przejażdżki odbywają się kilka razy w roku i za każdym razem jest to prawdziwe święto dla mieszkańców. 

Jedziemy do Kępna poprzez stacyjki Cieśle, Poniatowice. Później mamy Jemielną Oleśnicką, pięknie odrestaurowaną, Stradomię, Syców, Bralin – mówi Marek Kamaszyło, prezes Stowarzyszenia Miłośników Techniki Olsensium. 

Bardzo fajnie się jedzie, podoba mi się taki pociąg. Jechałem jeszcze kiedyś parowozami w Krośnicach bodajże, ale spalinową starą ciuchcią pierwszy raz jadę – mówi uczestnik przejażdżki.

Wagony są z końca lat 20-tych, które zostały zbudowane w fabryce Linke-Hofmann-Werke.

Po II wojnie światowej to był Pafawag, słynna państwowa fabryka wagonów, gdzie uwaga, moja mama i babcia też pracowały. Jeszcze jako dziecko pamiętam pracę w halach, gdzie wykańczano właśnie lokomotywy elektryczne – mówi Michał Wychodil, przewodnik i rzecznik prasowy Klubu Sympatyków Kolei we Wrocławiu.

W tej chwili na Dolnym Śląsku nie ma ani jednego czynnego parowozu, więc na stacji w Sycowie pojawiła się tym razem lokomotywa serii SM30 z 1964 roku. Mówi się o niej, że to jest skrzyżowanie czołgu z tramwajem. 

Dlatego że zastosowano taki silnik, jak występował w czołgach i pojazdach militarnych pochodnych. On był bazą. Czołg „Rudy” słynny z serialu „Czterej pancerni i pies”, fachowo T-34, radziecki czołg z II wojny, on napędzał taką prądnicę, która wprawiała w ruch silniki trakcyjne zawieszone za nos, typu tramwajowego. Stąd tak w żargonie mówiono na nie – mówi Michał Wychodil, przewodnik i rzecznik prasowy Klubu Sympatyków Kolei we Wrocławiu.

Zabytek ma 60 lat w tym roku. 

Z jaką prędkością można się poruszać? 

Ten typ może się rozpędzić maksymalnie do 60 km/h. Każdy pyta o to kółko, które jest największe, czy to jest kierownica. Niestety nie, nie możemy sobie skręcać, jak nam się podoba, jest to hamulec postojowy – mówi Ireneusz Maciejewski, Klub Sympatyków Kolei we Wrocławiu.

Linia kolejowa nr 181 jest w tej chwili nieczynna, ale mieszkańcy do dziś pamiętają czasy, kiedy stacja w Sycowie tętniła życiem.

Patrzę ze smutkiem na to, że tak to opustoszało. Tyle tu było tych zakładów – Oleśnica, Wrocław. Tyle ludzi jeździło. Dwa pociągi rano wcześnie jeździły – mówi mieszkaniec gminy Syców. 

Jednak wkrótce ma się to zmienić. 

Dwa tygodnie temu PKP PLK podpisało umowę na modernizację tej linii i po ponad 20 latach w to miejsce wróci życie, wrócą pociągi. Syców wróci w pełni na kolejową mapę Polski. Ten dworzec zostanie też odremontowany i mam nadzieję, że będziemy mogli jako mieszkańcy Sycowa wreszcie bezpiecznie, szybko i komfortowo docierać do Wrocławia – mówi Dariusz Maniak, burmistrz Sycowa.

Pierwsze pociągi mają wrócić do Sycowa już w 2026 roku.

Trwają prace projektowe, a na stacji Oleśnica rozpoczyna się remont. Dzisiaj nawet oglądałem obiekt, trwają prace wyburzeniowe. Wiem, że przygotowana jest dokumentacja, wystąpiliśmy o wszystkie niezbędne zgody, a prace ruszą na przełomie trzeciego i czwartego kwartału bieżącego roku, tak, żeby dworzec wrócił już dla pasażerów do obsługi i służył ponownie – mówi Krzysztof Golubiewski, członek zarządu PKP S.A.

Zobacz również

W polskim społeczeństwie nadal dość mocno żyje tradycja „zastaw się, a postaw się”. Szczególnie po rodzinnych imprezach lub świętach, jedzenia na stole jest po prostu za dużo. Aby ograniczyć marnowanie żywności i nauczyć dzielenia się tym co mamy, we Wrocławiu i innych miastach Polski powstają tak zwane lodówki społeczne.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy