– Istotnym elementem programu „Wrocław bez smogu” była kampania „Zmień piec”. Zależało nam na tym, aby do jak największej liczby mieszkańców dotrzeć z informacją o kompleksowym programie oferującym dopłaty do wymiany ogrzewania, drewnianej stolarki okiennej, o dopłatach do rachunków za ogrzewanie oraz o zwolnieniach z czynszów dla najemców komunalnych – mówi Katarzyna Szymczyk-Pomianowska, dyrektor departamentu zrównoważonego rozwoju.
– Zarządcy komunalni – to jest Zarząd Zasobu Komunalnego i Wrocławskie Mieszkania – dokonują wymiany ogrzewania w budynkach stuprocentowo gminnych. To jest zadanie, które ciąży na mieście – usunąć piece w tych budynkach – Rafał Guzowski, pełnomocnik prezydenta ds. wymiany źródeł ogrzewania.
– Przede wszystkim zorganizowaliśmy w tych budynkach doradztwo energetyczne. Nasi doradcy energetyczni przez cały rok odebrali około 6,5 tysiąca telefonów i udzielili ponad 400 porad mailowych lub w kontakcie bezpośrednim. Ze spotkań z mieszkańcami musieliśmy zrezygnować z uwagi na covid, jednak nasz a infolinia była i jest czynna od 8:00 do 18:00. Mieszkańcy mogą dowiedzieć się nie tylko z jakich środków finansowych mogą korzystać, ale też na jakie ogrzewanie warto wymienić – mówi Katarzyna Szymczyk-Pomianowska.
– Rok 2020 to był jednocześnie rok przygotowań do bardzo intensywnych działań, które będziemy prowadzili od roku 2021, aby w roku 2023 zakończyć wymianę pieców w budynkach stuprocentowo gminnych – mówi Rafał Guzowski.
To nie koniec akcji „Zmień piec”. W przyszłym roku mieszkańcy gminy Wrocław znów będą mogli ubiegać się o dofinansowanie na wymianę pieca. Warto się spieszyć, bo 2021 to ostatni rok z tak wysokim dofinansowaniem.