Podział Strefy Kultury Wrocław. Będą dwie instytucje

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Wrocławska kultura dzieli się dwie instytucje - Strefę Kultury Wrocław i Wrocławski Instytut Kultury. Ma to uporządkować działania kulturalne i ułatwić zarządzanie. Od teraz Strefa Kultury Wrocław zajmować się będzie sferą eventową, a Wrocławski Instytut Kultury projektami edukacyjnymi i sieciowaniem kulturowym.

Do tej pory Strefa Kultury Wrocław zajmowała się wszystkimi wydarzeniami kulturalnymi oferowanymi przez miasto. Żeby móc to usprawnić ze Strefy Kultury od 1 lutego zostanie wyodrębniony Wrocławski Instytut Kultury, a kompetencje, którymi do tej pory zajmowała się jedna instytucja zostaną podzielone na dwie.

Mamy nadzieję, że ten podział spowoduje, że te działania, którymi dotychczas zajmowała się jedna instytucja i musiała dzielić swoją uwagę na dwie zupełnie różne działki, teraz będą prowadzone z równą uwagą i równym zaangażowaniem przez dwie różne instytucje, dzięki czemu będą mogły się skupiać w różny sposób na tych różnych zadaniach, którymi wcześniej zajmowała się SKW – mówi Bartłomiej Świerczewski, dyrektor Departamentu Spraw Społecznych UM Wrocławia.

Bardzo dobrze, że to się dzieje. Z punktu widzenia mieszkańców powinno być lepiej i łatwiej niż dotychczas – podkreśla Jerzy Pietraszek, dyrektor Wydziału Kultury UM Wrocławia.

Nowo powstały Wrocławski Instytut Kultury skupi się na działaniach związanych z projektami badawczymi i edukacyjnymi. Swoją siedzibę będzie mieć w Barbarze przy Świdnickiej.

Dobrze znane Mikrogranty, Wrocławski Program Wydawniczy, czyli program dla wydawców, którzy chcą wydawać niszowe książki o Wrocławiu. Będziemy też pracować na rzecz artystów i artystek, którzy chcą wyjechać lub u nas porezydować we Wrocławiu. Będziemy też wspierali sektor kultury w międzynarodowej mobilności, ale wszystko to po to, wszystkie te projekty badawcze i kompetencyjne, żeby rzeczywiście oferta kulturalna dla mieszkańców była najwyższej jakości. Już w tym roku zaprosimy na dobrze znaną Europejską Noc Literatury i do naszych miejsc – do Barbary i na Ruską 46 – mówi Dominika Kawalerowicz, p.o. dyrektora Strefy Kultury Wrocław, od lutego dyrektorka Wrocławskiego Instytutu Kultury.

Strefa Kultury Wrocław w nowej formule rozwijać będzie rozpoznawalne w całym kraju festiwalowe marki oraz działania skupione głównie wokół Impartu.

Należy kojarzyć Strefę Kultury Wrocław w tej chwili z Jazzem nad Odrą, z festiwalem Dziecinada, z festiwalem organowym, z festiwalem Dialog – wyjaśnia Jerzy Pietraszek, dyrektor Wydziału Kultury UM Wrocławia.

Budynek Impartu w tym roku będzie poddany remontowi, dlatego ta scena jeśli będzie czynna, to pewnie w końcówce roku. Mamy nadzieję, że ten remont, drobny, ale dosyć drogi – 3,5 miliona złotych dostosowujący ten obiekt do potrzeb pożarowych, spowoduje, że ta instytucja będzie mogła prowadzić działania impresaryjne – dodaje Bartłomiej Świerczewski, dyrektor Departamentu Spraw Społecznych UM Wrocławia.

Bardzo się cieszę z okazji rynkowej, która pojawiła się na początku stycznia. Dowiedzieliśmy się, że pani Olga Nowakowska postanowiła rozstać się z Teatrem Pantomimy, a więc z instytucją marszałka województwa dolnośląskiego. Skorzystaliśmy z tej okazji, proponując jej stanowisko dyrektorki Strefy Kultury Wrocław. Olga Nowakowska jest osobą niezwykle kompetentną i znaną we Wrocławiu jako organizatorka między innymi festiwalu Dialog – zdradza Jerzy Pietraszek, dyrektor Wydziału Kultury UM Wrocławia.

Właśnie dzisiaj ruszyła kampania komunikacyjna na naszych wszystkich kanałach, żeby w prosty sposób opowiedzieć mieszkańcom i sektorowi kultury gdzie i jakiego programu powinni szukać. W skrócie – Strefa Kultury to wszystko, co związane z eventami, dobrymi koncertami, spektaklami, wszystko to, co do tej pory w przestrzeni miejskiej robiła Strefa Kultury. Wrocławski Instytut Kultury to programy kompetencyjne, społeczne, mapy, Mikrogranty. Programy blisko mieszkańców i współorganizowane z nimi to WIK – podsumowuje Dominika Kawalerowicz, p.o. dyrektora Strefy Kultury Wrocław, od lutego dyrektorka Wrocławskiego Instytutu Kultury.

Podział instytucji na kulturalnej mapie Wrocławia dla mieszkańców zasadniczo nie zmienia. Wszystkie wydarzenia i eventy, które były organizowane do tej pory, będą kontynuowane przez jedną z dwóch instytucji: Strefę Kultury Wrocław lub Wrocławski Instytut Kultury. Obie instytucje rozpoczną działalność od 1 lutego.

Zobacz również

Po katastrofie z 2022 roku Odra nadal jest w bardzo kiepskim stanie. Marszałek Sejmu Szymon Hołownia spotkał się dzisiaj ze środowiskiem proekologicznym Wrocławia, aby przedyskutować to, co można zrobić, aby poprawić stan jakości rzeki Odry oraz innych rzek w Polsce.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy