Podziel się i nie marnuj

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
16 października obchodzimy Światowy Dzień Żywności. To święto, które ma na celu między innymi pogłębianie świadomości na temat globalnych problemów żywnościowych - w tym marnowania jedzenia.

Rocznie na świecie marnuje się ok 9 miliardów ton żywności, które w krajach wysoko rozwiniętych trafia na wysypiska śmieci. Marnotrawienie jedzenia to nie tylko problem ekonomiczny i społeczny, ale również środowiskowy. To biliony zużytej wody i energii, które zostały przeznaczone na wyprodukowanie jedzenia. Aby przestać przyczyniać się do zmian klimatycznych, można zacząć od dzielenia się nadprogramowym jedzeniem z innymi. Do tego służą np. lodówki społeczne. Jedna z nich znajduje się na wrocławskim Nadodrzu.

Lodówki społeczne powstały po to, żeby się dzielić żywnością i nie wyrzucać jedzenia. Większość z nas niestety wciąż wyrzuca produkty spożywcze — mówi Izabela Duchnowska z HART Hostel&Art.

Lodówki społeczne są przeznaczone dla wszystkich, którzy chcą zarówno dzielić się jedzeniem jak i dla tych którzy chcą skorzystać z tego co się w nich znajduje. Marta, mieszkanka Wrocławia, jak sama mówi, często z nich korzysta, ale też sama dzieli się nadprogramowym jedzeniem z innymi.

Kiedy wiem ze np. zrobiłam za dużo jedzenia, to dziele się nim z innymi np. ostatnio oddałam zupę do lodówki społecznej. Często też przed wakacjami lub wyjazdami oddajemy produkty, aby się nie zmarnowały — tłumaczy Marta z Wrocławia.

Planowanie zakupów i dzielenie się nadmiarem produktów spożywczych lub gotowymi posiłkami mogą pomóc w rozsądnym gospodarowaniu żywnością i przyczynić się do tego, aby tony jedzenia nie trafiły na wysypiska śmieci.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy