Podziel się i nie marnuj

Share on facebook
Share on twitter
Share on email
16 października obchodzimy Światowy Dzień Żywności. To święto, które ma na celu między innymi pogłębianie świadomości na temat globalnych problemów żywnościowych - w tym marnowania jedzenia.

Rocznie na świecie marnuje się ok 9 miliardów ton żywności, które w krajach wysoko rozwiniętych trafia na wysypiska śmieci. Marnotrawienie jedzenia to nie tylko problem ekonomiczny i społeczny, ale również środowiskowy. To biliony zużytej wody i energii, które zostały przeznaczone na wyprodukowanie jedzenia. Aby przestać przyczyniać się do zmian klimatycznych, można zacząć od dzielenia się nadprogramowym jedzeniem z innymi. Do tego służą np. lodówki społeczne. Jedna z nich znajduje się na wrocławskim Nadodrzu.

Lodówki społeczne powstały po to, żeby się dzielić żywnością i nie wyrzucać jedzenia. Większość z nas niestety wciąż wyrzuca produkty spożywcze — mówi Izabela Duchnowska z HART Hostel&Art.

Lodówki społeczne są przeznaczone dla wszystkich, którzy chcą zarówno dzielić się jedzeniem jak i dla tych którzy chcą skorzystać z tego co się w nich znajduje. Marta, mieszkanka Wrocławia, jak sama mówi, często z nich korzysta, ale też sama dzieli się nadprogramowym jedzeniem z innymi.

Kiedy wiem ze np. zrobiłam za dużo jedzenia, to dziele się nim z innymi np. ostatnio oddałam zupę do lodówki społecznej. Często też przed wakacjami lub wyjazdami oddajemy produkty, aby się nie zmarnowały — tłumaczy Marta z Wrocławia.

Planowanie zakupów i dzielenie się nadmiarem produktów spożywczych lub gotowymi posiłkami mogą pomóc w rozsądnym gospodarowaniu żywnością i przyczynić się do tego, aby tony jedzenia nie trafiły na wysypiska śmieci.

Najnowsze wiadomości

Najnowsze programy