Chcieliśmy bardzo włączyć się w obchody setnej rocznicy urodzin Tadeusza Różewicza – mówi Aneta Młyńska- Wójcik z Centrum Kultury Agora.
Dlaczego mural? Dlatego, że Różewicz nie chciał żadnych pomników, ani ławeczek z brązu.
Stwierdziliśmy, że może mural, może coś mniej dosłownego. Stwierdziliśmy, że może portret, ale nie jeden do jednego. Chcieliśmy podjąć jakieś działania ku jego pamięci. Mieliśmy koncert Karoliny Cichej „Do ludożerców” z tekstami Różewicza, rozpoczęliśmy cykl spacerów z Tadeuszem Różewiczem – mówi Aneta Młyńska- Wójcik z Centrum Kultury Agora.
Mural zaprojektowany został przez wrocławskiego działacza kultury i grafika, Jakuba Zasadę. Realizacją zajął się Sławek ZBIOK Czajkowski, malarz i street-artowiec.
Czym się charakteryzuje ten mural? Przede wszystkim taką nieoczywistością. Jest złożony z pewnych puzzli, które na pierwszy rzut oka wydają się abstrakcyjne, dopiero z dystansu łapiemy całość – mówi Sławek „ZBIOK” Czajkowski, malarz i street-artowiec.
Aby mural, który znajduje się przy ruchliwej ulicy, zwracał uwagę, musi spełnić kilka warunków.
Chodzi o jakość wykonania, to jest istotne. Ja też zwracam uwagę na małe rzeczy – jak świeci farba, jak odbija światło. To jest dla mnie istotne i mylę, że wpływa na całość odbioru tej pracy – mówi Sławek „ZBIOK” Czajkowski, malarz i street-artowiec.
Dobrze wykonany mural to kilka dni wielogodzinnej pracy.
Mural zacząłem malować w poniedziałek po południu i prawdopodobnie dzisiaj skończę, dzisiaj jest czwartek. Pracowałem około 9-10 godzin – mówi Sławek „ZBIOK” Czajkowski, malarz i street-artowiec.
Otwarcie muralu i Centrum Aktywności Lokalnej DUO SFERA przy ul. Bałtyckiej odbędzie się 5 listopada.