Pokaż jaja, idź się zbadaj! Listopad miesiącem profilaktyki mężczyzn

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Październik należał do pań w temacie profilaktyki nowotworowej, a listopad należy do panów. O tym wie już nieco mniej osób. Badania profilaktyczne dla kobiet, takie jak mammografia i cytologia są refundowane. Kobiety niestety bardzo rzadko z nich korzystają. Natomiast badania dla panów nie są refundowane. Ale na szczęście są inne akcje, które przypominają o profilaktyce.

– Ten mój śmieszny zarost nie jest bez przyczyny, bo ma on być przyczynkiem do rozmowy. To znaczy jeżeli ktoś na co dzień nie ma wąsa, a ma wąsa w listopadzie, to dlatego, żeby koledzy znajomi zagadywali, dlaczego. I wtedy następuje odpowiedź ponieważ jest konieczność męskich badań profilaktycznych. Ten wąs jest symbolem pewnego rodzaju ruchu, który ma zmobilizować mężczyzn i ma zniwelować temat tabu dotyczący badań profilaktycznych raka prostaty i raka jąder – mówi Marcin Janiszewski, Fundacja Forum Mężczyzn.

Ruch Movember znany jest na całym świecie, ale w Polsce Fundacja Forum Mężczyzn jako pierwsza stworzyła plebiscyt na najlepszego wąsa, który jest tylko pretekstem do rozmowy o męskiej profilaktyce. Do tego niezbędna jest edukacja.

– Jako MPK zajmujemy się nie tylko komunikacją dosłowną, ale też komunikacją przenośną, przekazywaniem informacji. Dlatego też tym bardziej udostępniamy nasze pojazdy również wewnątrz, aby o tej akcji głośno mówić. Z naszej strony też akcji nie tylko w pojeździe, ale również będziemy propagować na naszych zajezdniach, we wszystkich naszych obiektach zarówno akcje plakatowe, jak i tą informacyjną – mówi Witold Woźny, prezes MPK Wrocław.

Co czwarty pacjenta, u którego diagnozuje się raka prostaty ma już przerzuty. A to wynika ze zbyt późnego wykrycia nowotworu.

– Mogę tylko zachęcić wszystkich do tego, aby się po prostu badać. Panowie, nie bójcie się tego – mówi Dr Andrzej Przybyła, urolog, androlog.

Jest całkiem wygodnie. Kładziesz się, leżysz minutkę i po sprawie. To nie jest nic złego. Chwila, moment, a jednak wszystko dobrze z Tobą, i że nie będziesz mieć żadnych problemów na ten moment – mówi Sebastian, skorzystał z badań.

Pierwszy okres profilaktyki zaczyna się już od niemowlęcia, kiedy jądra muszą się wstąpić.

– To jest między 15. a 40. rokiem życia, kiedy mówimy o samokontroli jąder. I to jest bardzo ważne. Chodzi o to, żeby się po prostu raz w miesiącu po tych jądrach pomacać. I gdyby kiedykolwiek stwierdzimy, że są jakieś twarde, bezbolesne zgrubienia, od razu proszę iść do lekarza. Lekarz urolog to są fajni ludzie. Proszę się ich nie bać. To co widzimy w „Dniu Świra” czy innych filmach, jak to wszystko wygląda, ta profilaktyka czy badanie urologiczne to są bzdury – mówi Dr Andrzej Przybyła, urolog, androlog.

Po 40. roku życia panowie powinni zwracać uwagę także na prostatę i raz w roku wybrać się do urologa. W ramach tegorocznego plebiscytu Fundacji Forum Mężczyzn zorganizowano bezpłatne badania profilaktyczne. Mobilne Centrum Zdrowia 9 listopada stało pod Wroclavią, a 18 listopada stanie przed Magnolią Park.

– Ogólnie chciałem pójść wcześniej. Tydzień temu bodajże w Pasażu Grunwaldzkim była też ta sama akcja, tylko już była tam taka kolejka, że się nie załapałem i właśnie usłyszałem, że organizatorzy pod Wroclavią  też będą 8 listopada, więc stwierdziłem dobra, przyjdę wcześniej się przebadać. Jest taka okazja, to jak najbardziej, czemu nie – podsumowuje Sebastian, skorzystał z badań.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy