Pokazy pierwszej pomocy w Borzygniewie

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Na terenie plaży Ośrodka Sportów Wodnych w Borzygniewie odbyło się wydarzenie, w ramach którego mieszkańcy i turyści mogli nauczyć się, jak udzielić pierwszej pomocy przedmedycznej oraz przypomnieć sobie podstawowe zasady bezpieczeństwa nad wodą. Umiejętność udzielenia pierwszej pomocy jest ważna i niezbędna, więc chętnych do wzięcia udziału w warsztatach nie brakowało.

Wydarzenie zostało organizowane przez fundację Aktywni Ślężanie i sfinansowane ze środków powiatu wrocławskiego.

-Od 2019 roku prowadzimy takie akcje. Uważamy, że to jest niezbędna wiedza, którą każdy powinien posiąść, aby w razie potrzeby wiedzieć, jak się zachować – mówi Monika Jackowicz, fundacja „Aktywni Ślężanie”. 

Pokazy udzielania pierwszej pomocy przeprowadzili przedstawiciele służb medycznych oraz WOPR.

W praktyce wygląda to w ten sposób, że przychodzą ludzie do nas i mamy tutaj trzy stanowiska, gdzie są manekiny do ćwiczenia pierwszej pomocy. Pokazujemy im od podstaw, czyli od zadbania o własne bezpieczeństwo przez wezwanie pogotowia, do resuscytacji krążeniowo-oddechowej oraz jak prawidłowo ułożyć osobę w pozycji bocznej i bezpiecznej – mówi Piotr Uroda, ratownik WOPR.

Przy okazji spędzania pięknej niedzieli w Borzygniewie skorzystałem z możliwości przypomnienia sobie zasad udzielania pierwszej pomocy.

– A co pan sądzi o takim pomyśle?

To jest bardzo dobry pomysł, bo mimo że człowiek przechodzi cyklicznie szkolenia BHP z pierwszej pomocy, to takie praktyczne warsztaty, w towarzystwie rodziny i znajomych, pomagają sobie przypomnieć zasady, bo różnie bywa w życiu – mówi Tomek, uczestnik pokazów udzielania pierwszej pomocy w Borzygniewie.

Najmłodsi również chętnie korzystali z możliwości nauczenia się tego, jak pomóc komuś w sytuacji zagrożenia życia.

Dowiedziałam się, co trzeba zrobić, gdy ktoś się zakrztusi.

– A uważasz, że taka umiejętność jest przydatna?

-Bardzo, bo gdyby coś się stało, a my nie wiedzielibyśmy, co robić i bylibyśmy sami, albo karetka nie mogłaby dojechać, to wtedy mogłoby dojść do czegoś naprawdę niedobrego.

Uciskałem klatkę piersiową

-Dlaczego kazali ci to robić?

– Aby w razie potrzeby pomóc koledze, gdyby się zakrztusił. 

Miałaś jakiś manekin? Mogłaś coś popróbować?

– Tak, na manekinie próbowałam udzielać pierwszej pomocy.

– Jak ci się podobało?

– Dobrze. Mama mi kazała.

– Teraz będziesz potrafiła pomóc?

– Myślę, że tak, dam sobie radę.

Ćwiczyliśmy, jak pomóc w przypadku tonięcia.

– Czego się dowiedziałeś?

– Jak naciskać koło pleców i na brzuch. 

Jak się podobało?

– Dobrze.

– Miałeś okazję wziąć udział w warsztatach? – Nie.

A będziesz chciał?

– Tak – mówią najmłodsi uczestnicy pokazów udzielania pierwszej pomocy w Borzygniewie.

Cieszę się, że taki event edukacyjny odbywa się, bo to jest ważne, szczególnie w kontekście zachowań nad wodą i wypadków, które tutaj się zdarzają. Żałuję, że na tym pięknym ośrodku nie ma więcej takich eventów edukacyjnych czy sportowych, ale może w przyszłości będzie ich coraz więcej – mówi Tomasz Sakuta, wójt gminy Mietków. 

Wydarzeniu towarzyszyli również funkcjonariusze z Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu w ramach „Bezpiecznych Wakacji”. Takie pokazy odbędą się również w innych lokalizacjach na terenie powiatu wrocławskiego: 13 lipca na terenie kąpieliska „Błękitna Laguna” w Siechnicach, a 26 lipca na terenie „SuliCamp-u” w Sulistrowicach.

-17 sierpnia w Borzygniewie zamykamy cykl warsztatów, z pierwszą pomocą i turystyką wodną – dodaje Monika Jackowicz, fundacja „Aktywni Ślężanie”. 

Zobacz również

Już w piątek o godzinie 19:20 zapraszamy na premierową emisję naszego nowego programu „W trosce o świat”. W pierwszym odcinku nowej ekologicznej serii opowiemy o wrocławskich autobusach elektrycznych, klastrach energii oraz stacjach wymiany baterii w komercyjnych pojazdach elektrycznych. Zapraszamy do oglądania.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy