Pokój poety na Placu Solnym

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Najczęściej kojarzymy artystów z dziełami, które tworzą. Rzadko zastanawiamy się jednak nad tym, gdzie te dzieła powstają. Od 17 lipca na Placu Solnym można zobaczyć pokój Tadeusza Różewicza ze wszystkimi rzeczami, które leżały na jego biurku i w jego szufladzie.

Wystawa „Szuflada Różewicza” jest na Placu Solnym we Wrocławiu do 15 sierpnia. Można tam obejrzeć wiele pamiątek po Tadeuszu Różewiczu, jego zdjęcia. Historia szuflady Różewicza jest następująca: gdy umarł ten wybitny poeta i wrocławianin, jego wnuczka, Julia, przyniosła do naszej instytucji jego szufladę z biurka. Tam były przedmioty codziennego użytku: okulary, paczka papierosów, albo na przykład bilet na targi w Lipsku, gdzie zanotował „Musiałem kupić ten bilet, gdyż osoba, która wpuszczała, nie poznała mnie i nie chciała wpuścić na mój wieczór autorski”. Tego typu pamiątki są w Centrum Historii Zajezdnia. Postanowiliśmy rozbudować tę szufladę do takiego świecącego, wielkiego, transparentnego pomieszczenia, które opowiada o tym wybitnym polskim artyście, o tym wielkim mieszkańcu naszego miasta. Sposób wydaje mi się przystępny dla turystów, dla tych którzy tu przychodzą, dla mieszkańców – mówi dr Marek Mutor, dyrektor Centrum Historii Zajezdnia.

Tadeusz Różewicz to – mogłoby się wydawać – koło na przykład Miłosza czy Herberta, jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich poetów. Z czasem pamięć jednak słabnie, a obchody roku Różewicza to doskonała okazja, aby wspomnieniom przywrócić ostrość.

Nic nie czytałem, byłem na jakiejś sztuce, ale nie pamiętam już. Głównie ze słyszenia niż wyczytania.

Okazuje się, że jest fantastycznie aktualny, nawet można powiedzieć, że przerażająco aktualny jest i to jest niesamowite w jego twórczości. Myślę, że ten rok daje tyle, że powinniśmy po prostu o nim pamiętać, my – wrocławianie przede wszystkim, ponieważ mieszkał tu przez dużą część swojego życia. Kojarzę przede wszystkim „Białe małżeństwo”, „Kartotekę” i „Pułapkę”.

Na przykład prowadził teatry pantomimy – mówią wrocławianie.

Powiększona szuflada Różewicza czeka na zwiedzających na Placu Solnym.

Zobacz również

Zamek Piastowski w Jaworze jest miejscem, które przez sporą część swojej historii pełniło funkcję więzienia, zarówno nazistowskiego, jak i komunistycznego. Jednak pod koniec lat 80. artystyczne środowiska zaczęły wykorzystywać jego przestrzeń do twórczości artystycznej. Obecnie jest to miejsce alternatywnej sztuki i muzyki.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy